خانه » بورس،ارز، سکه » برقراری رانت ارز در سال آینده با در نظر گرفته شدن ۳۵۰۰ تومان برای نرخ ارز
برقراری رانت ارز در سال آینده با در نظر گرفته شدن 3500 تومان برای نرخ ارز
برقراری رانت ارز در سال آینده با در نظر گرفته شدن ۳۵۰۰ تومان برای نرخ ارز

برقراری رانت ارز در سال آینده با در نظر گرفته شدن ۳۵۰۰ تومان برای نرخ ارز

نظر به در نظر گرفته شدن ۳۵۰۰ تومان برای نرخ ارز در لایحه بودجه ۹۷، فعالان اقتصادی معتقدند، رانت ارز در سال آینده هم برقرار خواهد بود و تنها عده‌ای از آن نفع می‌برند.

دولت لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور را در حالی تقدیم مجلس کرده است که ادعا شده یک بودجه عملیاتی را پیگیری کرده و شرایط را برای هزینه‌کرد واقعی دولت در بخش‌های مختلف مهیا نموده است.هر سال، این لایحه اعداد و ارقام مهمی را برای فعالان اقتصادی و تجار در خود جای می‌دهد که به نوعی نقشه راه اقتصاد ایران را در سال آتی مشخص می‌کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر،هر سال لایحه بودجه که منتشر می‌شود، یکی از اعدادی که خودنمایی کرده و توجه همه را به خود جلب می‌کند، نرخ ارز است؛ نرخی که در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور، ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

اکنون فعالان اقتصادی بر این باورند که نرخ پیش بینی شده برای سال آینده، رانت ارز بزرگ را در اختیار عده‌ای قرار می‌دهد و نشان می دهد که دولت، قصد ندارد که اجرای ارز تک نرخی را در دستور کار خود برای سال آینده قرار دهد؛ هر چند که این رقم بودجه‌ای، تنها یک رقم محاسباتی است ولی به هرحال تجربه سنوات گذشته به خوبی نشان داده که اقتصاد ایران، سیگنال خود را از همین نرخ دریافت کرده است.

رانت ارز در اختیار عده ای خاص

با توجه به محدود بودن تغییرات در بهای جهانی قیمت نفت و صادرات نفتی و همچنین محدود بودن رشد درآمدهای غیرنفتی، تنها عاملی که می‌تواند پیش بینی درآمدها را محقق کند، تغییر نرخ ارز در بودجه است. مطابق گزارش ها، مقرر شده است که نرخ ارز در هر سال نسبت به سال قبل۳.۵ درصد رشد کند.با این حساب، با توجه به نرخ ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی برای ارز بودجه سال ۱۳۹۶، نرخ ارز در بودجه سال ۱۳۹۷ باید معادل ۳ هزار و ۴۱۵ تومان باشد. اما گزارش ها حاکی از این است که نرخ پیشنهادی در بودجه سال ۱۳۹۷ بیشتر از این و در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شود. افزایش نرخ ارز در بودجه، یک حرکت رو به جلو برای واقعی کردن نرخ ارز در بازار ارز خواهد بود.

فعالان اقتصادی بر این باورند که نرخ پیش بینی شده برای سال آینده، رانتی بزرگ را در اختیار عده‌ای قرار می‌دهد و نشان می دهد که دولت، قصد ندارد که اجرای ارز تک نرخی را در دستور کار خود برای سال آینده قرار دهد

در سال های گذشته، حرکت صعودی نرخ ارز در بازار آزاد و افزایش تدریجی نرخ ارز در بودجه باعث شده که شکاف نرخ ارز و بهای تعادلی آن افزایش یابد. این شکاف در شرایط کنونی به حدود ۶۰۰ تومان افزایش یافته؛ این در حالی است که مجموعه دولت و بانک مرکزی قصد دارد که در فاصله زمانی کوتاه، مقدمات یکسان سازی ارزی را فراهم کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

دولت با کاهش ارزش ریال در برابر دلار و به‌صورت غیر‌منطقی مخالف است

سخنگوی دولت روز گذشته به افزایش نرخ دلار واکنش نشان داد و با تاکید بر ...