خانه » سایر » میزان درآمدهای مالیاتی در کشور فقط ۶ درصد تولید ناخالص داخلی
میزان درآمدهای مالیاتی در کشور فقط ۶ درصد تولید ناخالص داخلی
میزان درآمدهای مالیاتی در کشور فقط ۶ درصد تولید ناخالص داخلی

میزان درآمدهای مالیاتی در کشور فقط ۶ درصد تولید ناخالص داخلی

بنا به اظهارات یک کارشناس اقتصادی، میزان درآمدهای مالیاتی در کشور فقط ۶ درصد تولید ناخالص داخلی است و حذف یارانه یا افزایش نسبی قیمت ها بزرگترین اصلاح اقتصادی است.

جمشید پژویان با اشاره به این که نظام مالیاتی ما دچار مشکل است و با متوسط درآمدهای مالیاتی در دنیا فاصله بسیاری داریم، افزون کرد: در حالی که بیشتر کشورهای دنیا حدود ۳۰ درصد جی دی پی خود را مالیات می گیرند، این میزان در ایران ۶ درصد است.

او درباره ادامه پرداخت یارانه‌ها گفت: قرار نبود مادام العمر به صورت نقدی به همه یارانه تعلق بگیرد و در هیچ جای دنیا چنین کاری سابقه ندارد، در آغاز اجرای طرح قرار بود اصلاح قیمت‌های نسبی صورت بگیرد اما دولت یارانه را به کالاهایی می‌داد که قشر کم درآمد نیازی به آن کالا ها نداشتند.

آینده میزان درآمدهای مالیاتی و  یارانه نقدی

پژویان از حذف یارانه یا افزایش نسبی قیمت ها به عنوان بزرگترین اصلاح اقتصادی یاد کرد و گفت:  با تورمی که قیمت‌ها را افزایش داده بود حذف یارانه‌ها یا افزایش نسبی قیمت ها بزرگترین اصلاح اقتصادی بود که باید انجام می‌شد.

وی با اشاره به این که پرداخت یارانه  برای گروه هایی که تحت فشار مالی هستند در نظر گرفته شده بود، تصریح کرد: قرار بود سیستمی ایجاد شود تا گرو‌ه های کم درآمد تحت پوشش قرار گیرند و سیستم تامین اجتماعی بتواند به طور کامل گروه های کم درآمد را پوشش دهد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در صورتی که برنامه به طور کامل اجرا می شد، قیمت ها با قیمت های واقعی تطبیق داده می‌شد و و در نتیجه طرح هدفمند بود اما این سیاست به خوبی اجرا نشد و نه تنها قیمت‌ها اصلاح نشدند بلکه همچنان شاهد هستیم که قیمت حامل‌های انرژی در سطح پایینی قرار دارد و همچنان بار بر دوش اقشار کم درآمد است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

85 تا 90 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده مبتنی بر خوداظهاری، تمکین یا توافق

۸۵ تا ۹۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده مبتنی بر خوداظهاری

محمد مسیحی معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ۸۵ تا ۹۰ ...