خانه » سایر » مالیات یکی از روش‌های تامین هزینه‌های اداره کشور و پیشرفت آن
مالیات یکی از روش‌های تامین هزینه‌های اداره کشور و پیشرفت آن
مالیات یکی از روش‌های تامین هزینه‌های اداره کشور و پیشرفت آن

مالیات یکی از روش‌های تامین هزینه‌های اداره کشور و پیشرفت آن

مالیات از دیرباز یکی از روش‌های حاکم برای تامین هزینه‌های اداره کشور بوده و دولت‌های امروزی هم به روش‌های گوناگون آن را اخذ و در امور جاری صرف می‌کنند و آن را یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای پیشرفت کشور می‌دانند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از آرمان، سال‌هاست که مالیات سرلوحه برنامه‌های اقتصادی دولت‌ها بوده و اقتصاددانان و در راس آنها مسئولان نظام مالیاتی می‌کوشند با شفاف‌سازی و تبیین نقش مالیات در گرداندن چرخ اقتصادی کشور، راهکارهایی را که موجب افزایش اعتماد عمومی و میزان مشارکت آنها در پرداخت مالیات باشد، اجرایی کنند.

از آنجا که مالیات یکی از راه‌های درآمدی دولت محسوب می‌شود، همه‌ساله در تهیه لایحه بودجه سعی می‌شود که سهم درآمدهای مالیاتی نسبت به سال قبل افزایش داشته تا از این طریق مالیات بتواند جایگزین درآمدهای نفتی شود.

درآمد نفتی و هزینه‌های اداره کشور

در سال‌‌های اخیر مدام تاکید شده که وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی کم شود و جایگزین آن از یک طرف صادرات محصولات غیرنفتی باشد و از طرف دیگر درآمدهای مالیاتی افزایش یابد. در بودجه سال۹۶ در اقدامی کم‌سابقه درآمد‌های مالیاتی بیشتر از درآمد‌های نفتی پیش‌بینی شد؛ هر چند این گام بلندی است، اما ما با مشکل وصول مالیات و این مساله مواجه هستیم.

برخی از نهاد‌ها مالیات پرداخت نمی‌کنند؛ یعنی از یک طرف فرار مالیاتی و از طرفی دیگر معافیت‌های مالیاتی داریم. رئیس سازمان مالیاتی کشور در مهر سال جاری با بیان اینکه سالانه حداکثر ۳۰‌هزار‌میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم، گفت: در شش‌ماه گذشته ۴۰‌هزار‌میلیارد تومان مالیات از مودیان اخذ شده است.

سید کامل تقوی‌نژاد پیش‌تر در زمینه آمار فرار مالیاتی در کشور گفته بود: برآورد ما نشان می‌دهد بخشی از اقتصاد کشور از لحاظ قانونی معاف از پرداخت مالیات است و بخشی نیز خارج از تور مالیاتی و شناسایی نشده است.

او پدیده پولشویی را نیز از مصادیق فرار مالیاتی برشمرد و افزود: پدیده پولشویی ماحصل عدم‌شفافیت اطلاعات اقتصادی و درآمدی افراد است و برای مقابله با آن باید به‌سمت شفاف‌شدن اطلاعات اقتصادی حرکت کنیم.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سالانه حداکثر ۳۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم

سالانه حداکثر ۳۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم

سید کامل تقوی نژاد رئیس سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه سالانه حداکثر ۳۰ هزار ...