خانه » اخبار جهان » عدم اقدام جدی انگلیس برای همکاری اقتصادی پس از تصویب برجام
عدم اقدام جدی انگلیس برای همکاری اقتصادی پس از تصویب برجام
عدم اقدام جدی انگلیس برای همکاری اقتصادی پس از تصویب برجام

عدم اقدام جدی انگلیس برای همکاری اقتصادی پس از تصویب برجام

به اعتقاد علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، انگلیس پس از تصویب برجام اقدام جدی برای همکاری اقتصادی انجام نداده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس اظهار داشت: انگلیس پس از تصویب برجام اقدام جدی برای همکاری اقتصادی انجام نداد؛ در حالی که برخی از کشورهای اروپایی تلاش بسیار بیشتری کردند. حتی مشکل بانکی سفارت ایران در لندن را نیز حل نکرده‌اید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر خارجه انگلیس و هیات همراه از ابراز همدردی دولت و ملت انگلیس در مورد زلزله اخیر تشکر کرد و گفت: ما خواهان گسترش روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا هستیم. روابط ایران و انگلیس اگرچه تاریخ طولانی دارد اما همیشه با فراز و فرود روبرو بوده است.

انتقاد از همکاری اقتصادی انگلیس

بوریس جانسون به عنوان وزیر خارجه برای نخستین بار به ایران سفر کرده است تا روابط تهران و لندن را در جایگاه جدیدی قرار دهد. جانسون در این سفر راهکارها و ایده هایی در مورد اینکه بانک های انگلیسی و همچنین بانک مرکزی انکلیس چگونه می توانند در سراسر ایران بدون ترس از جریمه و تحریم های امریکا فعالیت کنند، ارائه خواهد داد.

ایران نیز به دنبال شنیدن ایده های انگلیس برای کاهش محدودیت های بانکی به دلیل تحریم های امریکاست. بسیاری از بانک های انگلیس نگرانند که در صورت مشخص شدن تجارت آن ها با شرکت های ایرانی و نهادها در تهران، با جریمه هایی از سوی مسئولین فدرال امریکا مواجه شوند.

اخیرا، گفتگوهایی در مورد اینکه ایا بانک مرکزی انگلیس می تواند برخی معاملات با ایران را تضمین کند، وجود داشته، اقدامی که ریسک هایی با خود به همراه دارد. دیگر مسئله ی مطروحه، غرامت ۴۰۰ میلیون پوندی انگلیس به ایران بابت تانک های چیف تن است که در دهه ۱۹۷۰ سفارش داده شده بود. این ماجرا تا حد زیادی حل شده چراکه دادگاه به نفع ایران رای داده است.

در حال حاضر در این رابطه مسائل حل نشده ای از جمله روش پرداخت پول و امکان استفاده از بانک مرکزی انگلیس و قانونی بودن پرداخت ها به وزارت دفاع ایران وجود دارد. موضوع نازنین زاغری یکی از مسائل مورد بحث جانسون در سفر به تهران خواهد بود.

علی لاریجانی افزون کرد: ما مخالف لشکرکشی به سایر کشورها هستیم. از سال ۲۰۰۰ که ارتش های آمریکا و انگلیس ابتدا به افغانستان و سپس عراق حمله کردند، منطقه شاهد آشفتگی شد و هر روز این آشفتگی بیشتر می‌شود. این حملات عامل مهمی در گسترش تروریسم بود. باید به جای ایران‌هراسی به آنچه در واقعیت کشورهای منطقه می‌گذرد، توجه کرد.

کد تخفیف