خانه » بازرگانی » حرکت همسوی سکه و دلار همراه با افزایش نوسانات آنها در بازار
حرکت همسوی سکه و دلار همراه با افزایش نوسانات آنها در بازار
حرکت همسوی سکه و دلار همراه با افزایش نوسانات آنها در بازار

حرکت همسوی سکه و دلار همراه با افزایش نوسانات آنها در بازار

روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه سکه و دلار همسو با هم حرکت کردند. این دو دارایی، روز دوشنبه نوسانات افزایشی زیادی را تجربه کردند و روز آخر هفته رو به سوی تعدیل قیمت آوردند.

سکه تمام بهار آزادی که روز سه‌شنبه تا قیمت یک میلیون و ۴۳۰ هزار تومان بالا رفته بود، در آخرین روز هفته دو کانال عقبگرد کرد. روز پنج‌شنبه، سکه ۱۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و ۴۱۵ هزار تومان رسید. عده زیادی از معامله‌گران باور دارند قیمت سکه در روز شنبه به سطوح پایین تری نیز خواهد رفت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته آنها، سکه به احتمال زیاد روز اول هفته را در شرایطی آغاز می‌کند که بهای اونس در سطح پایین تری نسبت به بعدازظهر پنج‌شنبه به کار خود پایان داده است.

طلای جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر جمعه زیر مرز روانی هزار و ۲۵۰ دلار قرار داشت. در کنار این، عده‌ای باور دارند، بخشی از معامله گران بزرگ روز دوشنبه در قیمت‌های بالا سکه های خریداری شده پیشین خود را در بازار عرضه کرده‌اند. در نتیجه در برابر روند منطقی بازار و افت قیمت‌ها مقاومت نخواهند کرد.

این در حالی است که گروهی دیگر از معامله گران نظر متفاوتی دارند. از نظر آنها، معامله گران بزرگ بازار همچنان خریدار سکه هستند، چرا که انتظار دارند، قیمت دلار در روزهایی که به بیشترین میزان تقاضای فصلی خود رسیده است، افزایش بیشتری را تجربه کند و هم زمان قیمت فلز گرانبهای داخلی را نیز بالا بکشد.

در مقابل، کاهشی‌های بازار عنوان می‌کنند، با در نظر گرفتن سطح قیمت دلار و اونس در روز پنج‌شنبه ارزش ذاتی سکه(با احتساب مالیات ارزش افزوده) حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود. در واقع از نظر آنها، سکه از سوی عوامل بنیادی برای رشد بیشتر حمایت نمی‌شود و افزایش قیمت دلار تنها می‌تواند میزان حباب را کاهش دهد، نه اینکه قیمت را با رشد بیشتری مواجه کند.

نوسانات همسوی سکه و دلار

در ادامه نوسانات سکه و دلار ، دلار که روز سه‌شنبه از مرز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان عبور کرده بود، در آخرین روز هفته به زیر سطح یاد شده بازگشت. روز پنج‌شنبه شاخص ارزی با افت ۱۲ تومانی به قیمت ۴ هزار و ۱۹۸ تومان رسید.

این در حالی بود که در سیزدهمین روز آذرماه روی نقطه ۴ هزار و ۲۱۰ تومانی قرار گرفته بود. به گفته فعالان، بالا رفتن تقاضا در میانه هفته، رشد نرخ حواله درهم و ورود معامله‌گران فنی پس از شکست مرز ۴هزار و ۲۰۰ تومان از مهم ترین عوامل اثرگذار در رشد قیمت بودند.

با این حال، در انتهای هفته فضای بازار کمی آرام تر و قیمت تعدیل شد. اکثر معامله‌گران بازار اعتقاد دارند که دلار در میانه آذر با رشد تقاضای فصلی با توجه به نزدیکی به پایان سال میلادی، به بیشترین میزان خود می‌رسد.

از نظر معامله‌گران در صورت ورود بیشتر این تقاضا به بازار قیمت دلار در روز شنبه می‌تواند روند متفاوتی نسبت به روز پنج‌شنبه داشته باشد. با این حال، آنچه روند سال‌های اخیر نشان می‌دهد روند افزایشی روزهای منتهی به دی ماه در اوایل زمستان با تعدیل مواجه شده است.

البته عده زیادی از معامله‌گران نیز باور دارند در برابر رشد تقاضای آذر سال جاری، عرضه مناسبی وجود داشته است و همین موضوع موجب شده است که این ارز نوسان کمتری را نسبت به همین مقطع زمانی در سال‌های گذشته تجربه کند.

روز دوشنبه یکی از صرافی‌های بانکی اعلام کرد که بازارساز تمام تقاضاها تا آستانه پایان سال میلادی را پاسخ خواهد داد. در این شرایط، گروهی از معامله‌گران نیز باور دارند، شاید آذر ۹۶ ماه کم‌نوسان‌تری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*