خانه » اخبار جهان » احتمال اعتصاب در صنعت نفت بزرگترین کشور صادر کننده نفت آفریقا
احتمال اعتصاب در صنعت نفت بزرگترین کشور صادر کننده نفت آفریقا
احتمال اعتصاب در صنعت نفت بزرگترین کشور صادر کننده نفت آفریقا

احتمال اعتصاب در صنعت نفت بزرگترین کشور صادر کننده نفت آفریقا

احتمال اعتصاب در صنعت نفت بزرگترین کشور صادر کننده نفت آفریقا با پیوستن تعداد زیادی از گارگران یکی از بزرگترین اتحادیه های تولید کننده نفت این کشور (PENGASSAN) به گروه معترضان، قوت گرفت.

به گزارش آی آر اقتصاد، نیجریه از نظر منابع نفتی دهمین کشور، در میان صادرکنندگان نفت هشتمین کشور است و بزرگترین تولیدکننده نفت آفریقا است. ۹۵٪ درآمدهای ارزی نیجریه، از صادرات نفت تأمین می‌شود. این کشور یکی از صادرکنندگان نفت است و حدود ۹۵ درصد از محصولات صادراتی آن را نفت و محصولات نفتی تشکیل می‌دهد.

نیجریه عضو اوپک و سازمان تجارت جهانی است. نفت و گاز ۳۵ درصد تولید ناخالص داخلی نیجریه را تشکیل می‌دهد و ۷۰ درصد مخارج دولت از این محل تأمین می‌شود. بنزین و محصولات مشابه ۹۰ درصد از درآمد کشور را از محل صادرات به خود اختصاص می‌دهد.

اعتصاب در صنعت نفت نیجریه

روز گذشته یکی از دو اتحادیه بزرگ کارگران نفتی نیجریه موسوم به  اتحادیه کارگران ارشد نفت و گاز طبیعی نیجریه موسوم به  (PENGASSAN) به دلیل اخراج گسترده کارگران از اتحادیه کارگری، وزارت نفت این کشور را تهدید به برگزاری اعتصاب گسترده از تاریخ ۱۸ دسامبر کرده اند.

کارگران طی نامه ای از دولت خواسته اند تا مدیران و اپراتورهای اداره کننده شرکت‌های نفت و گاز را مجبور کنند تا کارگران اخراج شده را به کار خود باز گردانند در غیر این صورت اعتصاب را تا ابتدای سال آینده میلادی ادامه خواند داد.

در این بین روز گذشته وزیر نفت نیجریه خبر از اهتمام دولت در جهت برگزاری نشست با گروهای معترض کارگری را داد. این در حالی است که طی ۲سال گذشته آشوب های محلی، خرابکاری‌های در زمینه تاسیسات نفت گاز و دزدی لوله‌های نفتی حواشی گسترده‌ای را در زمینه صادرات نفت از نیجریه رقم زده است.

این بار نیز تحلیلگران نفتی بر این باورند که برگزاری این اعتصاب آن هم در آستانه تعطیلات کریسمس می‌تواند شوک قیمتی قابل توجهی برای بازارهای جهانی در پی داشته باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*