خانه » اخبار جهان » مسیر دستیابی به رشد ۴ درصدی اقتصادی محور سخنان وزیر اقتصاد مجارستان
مسیر دستیابی به رشد 4 درصدی اقتصادی محور سخنان وزیر اقتصاد مجارستان
مسیر دستیابی به رشد ۴ درصدی اقتصادی محور سخنان وزیر اقتصاد مجارستان

مسیر دستیابی به رشد ۴ درصدی اقتصادی محور سخنان وزیر اقتصاد مجارستان

مسیر دستیابی به رشد ۴ درصدی اقتصادی، به رغم میانگین رشد ۲ درصدی اتحادیه اروپا، مهم‌ترین محور سخنان وزیر اقتصاد مجارستان بود.

صحبت‌های این مقام مجارستانی حاکی از آن بود که رشد صنعتی توانسته است به تحقق این رشد اقتصادی کمک کند. از سوی دیگر تمرکز بر فعالیت‌های الکترونیکی، خودرویی، تجهیزات جنگی، مواد دارویی و شیمیایی، به همراه استقبال از ورود سرمایه گذار خارجی به این کشور و حمایت‌های دولتی، دست به دست هم داده تا امروز مجارستان به‌عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، رشد اقتصادی دو برابری را نسبت به سایر کشورهای اروپایی تجربه کند. روز گذشته اتاق بازرگانی ایران، میزبان هیاتی از مجارستان به سرپرستی میهایلی وارگا وزیر اقتصاد این کشور بود.

حضور دوباره وزیر اقتصاد مجارستان در ایران

پیش از این، در سال ۲۰۱۵ هیاتی از مجارستان وارد ایران شده بود که مذاکرات پسابرجامی تجار این کشور را با فعالان اقتصادی ایرانی در پی داشت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، هرچند مقامات این کشور می‌گویند که مجارستان در دوره تحریم ها نیز هیچ‌گاه روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع نکرده اما پس از ۲۷ سال، در سال ۲۰۱۵ نخست وزیر مجارستان با هیاتی که ۵ وزیر از ۱۰ وزیر این کشور قرار داشتند به تهران آمد و با مقامات دولتی و بخش‌خصوصی ایران نیز دیدار داشت.

در نشستی که ویکتور اوربان، ‌نخست‌وزیر مجارستان با فعالان بخش‌خصوصی ایران داشت، عنوان شد: با وجود اینکه مجارستان ذخایر نفت و گاز ندارد، اما بزرگ‌ترین شرکت نفتی در مجارستان است؛ زیرا ما پالایشگاه‌های بزرگ پتروشیمی و تکنولوژ‌ی‌های مدرن در این زمینه داریم و علاقه‌مند به برقراری همکاری‌های مشترک در زمینه نفت و گاز هستیم.

در زمینه هسته‌ای نیز علاقه‌مند به همکاری با ایران هستیم؛ زیرا در مجارستان نیروگاه اتمی داریم. از این رو در این زمینه آمادگی آموزش به کارکنان بخش هسته‌ای در ایران را داریم. در بخش مدیریت تصفیه و تکنولوژی مدیریت آب با وجود اینکه با آلمان قابل مقایسه نیستیم؛ اما هزینه‌های کمتری در این زمینه داریم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عدم ورود بخشی از طلب نفتی ایران مربوط به قبل از برجام به کشور

عدم ورود بخشی از طلب نفتی ایران مربوط به قبل از برجام به کشور

علی کاردر با اشاره به اینکه هنوز نتوانستیم بخشی از طلب نفتی ایران را که ...