خانه » سایر » تشریح الزامات تصمیم گیری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور
تشریح الزامات تصمیم گیری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور
تشریح الزامات تصمیم گیری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور

تشریح الزامات تصمیم گیری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی الزامات تصمیم گیری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور را تشریح کرد.

دفتر مطالعات اقتصادی بخش عمومی این مرکز با بیان این مطلب که بودجه سالیانه مهمترین سند سیاست گذاری دولت ها به شمار می رود و تصمیم گیری درباره آن از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد، افزود:با توجه به اینکه در حال حاضر لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ در دست تهیه است ، گزارش حاضر به طرح برخی نکات مهم و الزامات تصمیم گیری درباره لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ می پردازد.

الزامات لایحه بودجه سال ۱۳۹۷

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، توجه به حجم منابع عمومی قابل تصمیم گیری و لزوم کنترل هزینه های دولت و استفاده صحیح از مفهوم بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، توجه به وضعیت بدهی های دولت و بازار بدهی، وضعیت اعتبارات عمرانی و الزامات برنامه ششم برای بودجه ریزی در سال ۱۳۹۷ از جمله محورهایی است که در این گزارش به آنها پرداخته شده و نکات مهم آن به شرح زیر است:

– بر اساس پیش بینی مرکز پژوهش ها در سال ۱۳۹۶ رشد اقتصادی چیزی در حدود ۳٫۷ درصد و نرخ تورم نیز حدود ۱۱٫۲ درصد خواهد بود که مبنای محاسبات درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها قرار گرفته است .

– همچنین برآورد های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که حداکثر منابع عمومی در دسترس در سال ۱۳۹۷، حدود ۳۲۵ هزار میلیارد تومان است.

از دیگر سو اعتبارات هزینه ای اجتناب ناپذیر سال ۱۳۹۶ حدود ۲۸۰ هزار میلیارد تومان است .این ارقام حکایت از آن دارد که حداکثر منابع موجود برای تصمیم گیری های بودجه ای در بودجه سال ۱۳۹۷ ، حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

به عبارت دیگر حداکثر منابعی که می توان صرف تامین بار مالی تصمیم هایی از قبیل افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان ،‌بازپرداخت بدهی های دولت و اجرای طرح های عمرانی کرد از محل این ۴۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

کد تخفیف