خانه » اخبار جهان » واکنش طلا پس از گذراندن سه روز کاهشی در برابرعقب‌نشینی شاخص دلار
واکنش طلا پس از گذراندن سه روز کاهشی در برابرعقب‌نشینی شاخص دلار
واکنش طلا پس از گذراندن سه روز کاهشی در برابرعقب‌نشینی شاخص دلار

واکنش طلا پس از گذراندن سه روز کاهشی در برابرعقب‌نشینی شاخص دلار

در برابرعقب‌نشینی شاخص دلار ، طلا پس از گذراندن سه روز کاهشی، جمعه ‌شب واکنش نشان داد. اونس طلا در حالی طی سه روز نزدیک به ۵/ ۱ درصد افت کرد که شاخص دلار نیز از میدان ارزی سود چندانی نکرده بود.

شاخص دلار از روز چهارشنبه تا ساعات پایانی هفته بازار جهانی، حدود ۴۱صدم درصد تضعیف شده بود. در این شرایط، طلا تا عصر جمعه نسبت به فقدان سیگنال مثبت برای دلار، تحرک خاصی بروز نداد اما در بازار شبانگاهی، ظرف کمتر از ۳۰ دقیقه رشد ۱۲ دلاری را به ثبت رساند.

رشد ناگهانی قیمت اونس طلا هرچند تا پایان جمعه تعدیل شد اما طلا را از قیمت ۱۲۷۵ دلاری به قیمت ۱۲۸۰دلاری ارتقا داد. تقویت فلز زرد در ساعات پایانی بازار جمعه به چهار مولفه مربوط بود؛ نامناسب بودن گزارش شاخص مدیران‌خرید آمریکا، حواشی طرح کاهش مالیاتی ترامپ در کنگره، خوشبینی بازارها به مذاکرات انگلستان و اروپا با رشد شاخص صنعتی بریتانیا و تنش‌های سیاسی مربوط به پرونده مایکل فلین در کنار هم مجموعه‌ای را تشکیل دادند که طلا را به واکنش وادار کردند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، حواشی پرونده فلین، بازار سهام آمریکا را نیز با شوک شدیدی مواجه کرد. شاخص S&P۵۰۰، داوجونز و نزدک پس از انتشار اخبار حاشیه‌ساز مربوط به فلین، بلافاصله افت کردند.

شاخص دلار زیر فشار سیاسی

دلار تا پیش از روز جمعه از حمایت‌های زیادی برخوردار بود؛ اما این ارز آمریکایی نسبت به سبد ارزهای رایج کارآیی مناسبی از خود به‌جا نگذاشت. کارشناسان دلیل ناتوانی دلار در پیمایش مسیر صعودی را بی‌اطمینانی‌های سیاسی که اتمسفر بازارهای آمریکایی را فراگرفته‌ عنوان می‌کنند.

تصمیم‌های سیاسی – اقتصادی که تا روز جمعه اتخاذ نشده بودند، اثر حمایت‌های مثبت و چندجانبه از دلار را تنها به یک نوع تکیه‌گاه ضدسقوط مبدل ساختند. مرور تاریخچه اثرگذاری عواملی که پیش از جمعه به مدد اسکناس پشت‌سبز آمده بودند، نشان می‌دهد که شاخص دلار باید تقویت می‌شد؛ رشد تولید ناخالص داخلی، ثبت شاخص‌های تورمی به اندازه هدف فدرال‌رزرو، کاهش مطالبات بیمه بیکاری و ورود به ماه دسامبر که افزایش یک‌چهارم درصدی نرخ بهره را به همراه خواهد داشت، همگی به تنهایی قادر به تقویت دلار هستند.

با این وجود شاخص دلار در موقعیت تدافعی قرار گرفت و از پیشروی آن خبری نشد تا اینکه اونس طلا ضربه ۱۲ دلاری به اسکناس آمریکایی وارد کرد. موقعیت تدافعی شاخص دلار، از دید تحلیلگران بازار ارز، ناشی از تناقض‌های سیاسی موجود در فضای اقتصادی آمریکا بود.

از یک‌سو نامشخص بودن تصمیم سنا درباره لایحه مالیات و اشتغال (تا جمعه شب)، بازارهای دلاری را محتاط کرده بود و از سوی دیگر تصویب یا عدم تصویب این لایحه در سنا، دو حالت متفاوت را پدید می‌آوردند که هیچ یک به وضوح روند اثرگذاری قابل‌پیش‌بینی نداشتند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

متنوع سازی ذخایر ارزی بانک های مرکزی جهان از ارزهای مختلف

متنوع سازی ذخایر ارزی بانک های مرکزی جهان از ارزهای مختلف

صندوق بین‌المللی پول با انتشار گزارشی اطلاع داد که سهم دلار از ذخایر ارزی بانک ...