خانه » بازرگانی » افزایش ۲۵ درصدی قیمت کاغذ در بازار داخلی ایران از ابتدای سال ‌جاری تاکنون
افزایش 25 درصدی قیمت کاغذ در بازار داخلی ایران از ابتدای سال ‌جاری تاکنون
افزایش ۲۵ درصدی قیمت کاغذ در بازار داخلی ایران از ابتدای سال ‌جاری تاکنون

افزایش ۲۵ درصدی قیمت کاغذ در بازار داخلی ایران از ابتدای سال ‌جاری تاکنون

نظر به افزایش ۲۵ درصدی قیمت کاغذ در بازار داخلی ایران از ابتدای سال ‌جاری تاکنون، تخصیص دوباره ارز مبادله ای برای واردات این محصول می‌توانداز گرانی آن بکاهد.

غلامرضا شجاع، نماینده مصرف کنندگان کاغذ سراسر کشور، از ارسال نامه اعتراضی به معاون اول رئیس جمهور نسبت به حذف خمیر کاغذ، آخال و کاغذ بند از فهرست دریافت کنندگان ارز مبادلاتی طی هفته اخیر خبر داده و خواستار بازگشت کاغذ به این فهرست شده بود.

به عقیده وی، محروم کردن خمیر کاغذ و کاغذ به صورت بند ( بسته بندی شده ) و آخال ( ضایعات ) از ارز مبادلاتی توسط بانک مرکزی و شورای اقتصاد بدون رعایت مصلحت و وضعیت اقتصاد بیمار فرهنگی و صنعتی حوزه صنعت چاپ، نشر و مطبوعات و دیگر محصولات فرهنگی، آموزشی و بهداشتی اقدامی ناسنجیده بوده که می توانست موجب تورم و رکود و تعطیلی حدود ۱۰ هزار کارگاه تولیدی کوچک و متوسط در این حوزه ها باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایران، براساس اعلام تولیدکنندگان، واردکنندگان و مصرف‌کنندگان کاغذ، این محصول به دلایل مختلفی با رشد قیمت مواجه شده است که یکی از مهمترین آنها توقف دو هفته‌ای تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات آن بوده است.

درهمین باره براساس اطلاعات دریافتی از بانک مرکزی، روز پنجشنبه نهم آذر ماه مشکل اختصاص ارز مبادله‌ای برای واردات کاغذ حل شد و دوباره پرداخت آن از سرگرفته شده است.

افزایش قیمت کاغذ در بازار داخلی

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ با اشاره به اینکه از ابتدای سال‌جاری میلادی قیمت خمیر کاغذ در حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: همین افزایش قیمت در بازارهای جهانی در بازار داخلی نیز اثر گذاشته است.

حسن میرباقری افزون کرد: تا پیش از بازگشایی مدارس بازار کاغذ ایران در رکود به سر می‌برد ولی با بازشدن مدارس و رشد تقاضا برای کتب کمک درسی و همچنین چاپ سررسید و تقویم برای سال نو به یک باره میزان تقاضا در این بازار افزایش یافت.

به گفته وی در حدود دو هفته تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات کاغذ متوقف شده بود و همین عامل افزایش قیمت‌ها را تشدید کرد. وی همچنین درباره تأثیر ازسرگیری تخصیص ارز مبادله‌ای در قیمت کاغذ توضیح داد: عمده افزایش قیمت کاغذ به‌دلیل رشد قیمت‌های جهانی آن است و تخصیص دوباره ارز مبادله‌ای از افزایش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری خواهد کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*