خانه » بانک و بیمه » بیمه سلامت همگانی بر سر دو راهی ادامه فعالیت یا حذف شدن
بیمه سلامت همگانی بر سر دو راهی ادامه فعالیت یا حذف شدن
بیمه سلامت همگانی بر سر دو راهی ادامه فعالیت یا حذف شدن

بیمه سلامت همگانی بر سر دو راهی ادامه فعالیت یا حذف شدن

خبرها و اطلاعات مراجعان به بیمارستان های دولتی حکایت از آن دارد که بیمه سلامت همگانی با شکست جدی مواجه شده و بیمارستان های طلبکار از بیمه از پذیرش بیماران امتناع می‌کنند. موضوعی که البته متولیان آن را تکذیب می‌کنند.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از شرق، سال هاست که هر دولتی به شیوه خود حوزه سلامت را مدیریت می‌کند و نه ‌تنها برنامه های پنج‌ ساله متعددی را بدون اجرای تکلیف درباره پزشک خانواده سپری می‌کند، بلکه سبب‌ساز ایجاد چالشی دیگر برای نظام سلامت می‌شود.

وقتی به دقت به برنامه‌های دو دهه اخیر وزارت بهداشت در زمینه پزشک خانواده و نظام شبکه نگاه کنیم می‌توان رد پای کپی برنامه‌های ۵٠ سال اخیر را فقط با تغییر نام‌ها و نشان‌ها مشاهده کرد با این تفاوت که هر بار و هر سند کپی‌شده، ‌میلیاردها تومان هزینه تدوین و اجرا را می‌بلعد.

در روزهای اخیر نیز خبری با عنوان دریافت حق بیمه از اعضای بیمه سلامت نیز منتشر شده بود که سازمان بیمه سلامت آن را تکذیب کرد. اداره کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: هیچ‌گونه تغییری در بیمه رایگان این سازمان ایجاد نشده است و کماکان بدون هیچ مشکلی تمدید دفترچه بیمه رایگان ادامه دارد.

عدم توانایی بیمه سلامت همگانی در انجام تعهدات

محسن ایزدخواه، کارشناس مسائل اقتصادی در تشریح اتفاق در حال وقوع توضیح داد: وقتی که دولت آقای روحانی مسئولیت کار را پذیرفت، ما به‌لحاظ شاخص‌های درمانی در وضعیت بسیار نامطلوبی بوده‌ایم و هزینه های کمرشکن درمان موجب شده بود تقریبا سالانه بین پنج تا هفت درصد مردم به زیر خط فقر یا به یک دهک پایین‌تر سقوط کنند.

برای همین وقتی دولت آقای روحانی مسئولیت را پذیرفت، مسئله را خوب تشخیص داد، اما برای راه‌حلش دچار مشکل شد و این طرح تحول سلامت، با این مکانیسم اجرائی که پیدا کرد، تقریبا همه کارشناسان دلسوز، در این زمینه معتقد بودند که به‌دلیل ناپایداری منابع و به علت اینکه این طرح هزینه‌های سرسام‌آوری را متوجه دو بیمه بزرگ یعنی سازمان تأمین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت خواهد کرد، توفیقی در آن حاصل نخواهد شد، نتیجه این شد که بعد از سه سال و نیم سازمان تأمین اجتماعی با اینکه هزینه‌های درمانش دو برابر ۵٢ سال گذشته شد، دیگر قادر به پرداخت تعهدات خود به بیمارستان‌ها و مراکز دولتی نبوده و برآوردها نشان می‌دهد نزدیک ١٠ ماه است نتوانسته‌اند صورت‌حساب بیمارستان‌های دولتی، دانشگاهی و پیراپزشکی را پرداخت کنند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*