خانه » عمومی اقتصاد » انتظار افزایش قیمت مسکن در اواخر آبان‌ ماه رو به کاهش گذاشته است
انتظار افزایش قیمت مسکن در اواخر آبان‌ ماه رو به کاهش گذاشته است
انتظار افزایش قیمت مسکن در اواخر آبان‌ ماه رو به کاهش گذاشته است

انتظار افزایش قیمت مسکن در اواخر آبان‌ ماه رو به کاهش گذاشته است

مقایسه میان قیمت‌های قطعی و پیشنهادی آپارتمان‌های میان ‌متراژ که مقصد بسیاری از خانه ‌اولی ‌ها به‌ شمار می ‌رود، حاکی از این است که انتظار افزایش قیمت مسکن در اواخر آبان‌ ماه رو به کاهش گذاشته است طوری که در تعداد قابل ‌توجهی از فایل ‌ها، قیمت پیشنهادی مالکان به قیمت قطعی معاملات نزدیک شده است.

سازنده ها و مالکان در سال ‌جاری به دو گروه قابل تقسیم بندی هستند. عده‌ای در فصل تابستان قیمت پیشنهادی خود را افزایش دادند و عده‌ای نیز بعد از انجام معامله در این فصل پرحرارت، تصمیم گرفتند قیمت پیشنهادی را در پاییز افزایش دهند.

گروه دوم کسانی هستند که به دلیل افزایش قیمت در آستانه شب عید ۹۶ و به تعویق افتادن فروش ملک آنها تا تابستان، دیگر امکان افزایش قیمت نداشتند و با توجه به زمان انتظار زیادی که برای فروش ملک سپری کردند، می دانستند که بازار مسکن کنونی دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد.

افول انتظار افزایش قیمت مسکن

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، این گروه نیز پس از سپری شدن فصل تابستان و ورود به پاییز که به لحاظ سنتی در زمره کم‌رونق‌ترین ایام در بازار مسکن به‌شمار می‌رود، تصمیم به افزایش قیمت گرفتند.

آنها بعد از اینکه موفق شدند در تابستان امسال املاک خود را بفروشند، دیگر به قیمت‌های عرف منطقه در آخرین معاملات قانع نیستند و به همین خاطر در ابتدای پاییز قیمت ‌های پیشنهادی را افزایش دادند.

اما مقایسه میان قیمت‌های پیشنهادی و قطعی در گروه آپارتمان‌های میان متراژ منطقه پنج که رتبه پرمعامله ترین منطقه تهران را طی ماه‌های اخیر به خود اختصاص داده است، حاکی از توقف انتظار افزایش قیمت در میان فروشندگان ملک در یکی دو هفته اخیر است.

به نظر می‌رسد با توجه به کاهش نسبی معاملات در مهر و احتمالا آبان ماه و کاهش دمای معاملات مسکن طی هفته‌های اخیر، فروشندگان به این باور رسیده‌اند که بازار مسکن کشش افزایش قیمت را ندارد و اکنون به تشخیص خود عمل می‌کنند؛ طوری که بسیاری از فایل‌های مصرفی جدید در بازار مسکن با قیمت‌های نزدیک به معاملات مهرماه فایل شده‌اند.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ و رشد و رونق آن

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ و رشد و رونق آن

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ نیز هر چند پیش فرض‌های گوناگون، منجر ...