خانه » اخبار جهان » حمایت از تمدید توافق کاهش میزان تولید نفت از سوی اوپکی ها و غیراوپکی
حمایت از تمدید توافق کاهش میزان تولید نفت از سوی اوپکی ها و غیراوپکی
حمایت از تمدید توافق کاهش میزان تولید نفت از سوی اوپکی ها و غیراوپکی

حمایت از تمدید توافق کاهش میزان تولید نفت از سوی اوپکی ها و غیراوپکی

ابراز حمایت از تمدید ۹ ماهه توافق کاهش میزان تولید نفت از سوی اوپکی ها و غیراوپکی ها که از سوی عربستان و روسیه صورت گرفته، مهر اطمینانی بر تمدید این توافق زده است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از تمدید توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ حمایت کرده و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نیز در چهارم اکتبر اظهار کرد که توافق می‌تواند تا پایان سال میلادی آینده تمدید شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از پایگاه خبری ترند، فرانسیس پرین، تحلیلگر موسسه او سی پی پالیسی سنتر گفت: سقف تولید فعلی اوپک بهترین گزینه برای ایران در سال جاری و سال ۲۰۱۸ است. شمارش معکوس برای نشست ۱۷۳ وزیران کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) آغاز شده و بسیاری از کارشناسان بازار نفت بر این باورند که اوپکی ها  در کنار غیراوپکی‌ها باز هم درمورد کاهش میزان تولید برای متعادل کردن عرضه و تقاضا به توافق می رسند و بار دیگر توافق نوامبر ۲۰۱۶ را برای شش یا ۹ ماه تمدید می کنند.

وی معتقد است، در حال حاضر سقف اوپک ایران را از تولید نفت با حداکثر ظرفیت (۳٫۸ میلیون بشکه در روز) منع نمی کند و موجب تقویت قیمت ها نیز شده است.

این کارشناس مسائل نفتی گفت: ایران اجازه یافته تا روزانه ۳٫۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند، که معادل ظرفیت فعلی تولید نفت این کشور است. همچنین باید یادآوری کرد که سقف تولید اوپک و سهمیه تولید کشورها تنها نفت خام را شامل می شود و میعانات گازی مشمول هیچ محدودیتی نیست و ایران نیز یکی از تولید کنندگان مهم میعانات گازی به شمار می رود. بنابراین کاهش تولید و تمدید توافق اوپک به سود منافع ملی ایران است.

وی خاطر نشان کرد که در میان مدت، ایران طبیعتا تولید و صادرات نفت خود را افزایش خواهد داد، اما فعلا این کشور از تمدید توافق کاهش تولید میان اوپک و متحدانش حمایت می کند.

حمایت ایران از کاهش میزان تولید نفت

اوپک قرار است روز ۳۰ نوامبر در وین تشکیل جلسه دهد و به همراه تولیدکنندگان غیر اوپکی از جمله روسیه در مورد تمدید توافق کاهش تولید بعد از مارس ۲۰۱۸ تصمیم گیری نماید.

اظهار نظر اخیر سران کشورهای تولید کننده نفت حاکی از آن است که با تمدید توافق کاهش میزان تولید نفت موافق هستند و به نظر می رسد موضوع محوری  در جلسه آتی اوپک مدت زمان تمدید است. تحلیل گران درمورد این موضوع نیز می گویند چنانچه مدت زمان تمدید توافق طولانی تر باشد این سیگنال به بازار نفت داده می شود که اوپکی ها و غیر اوپکی به انسجام رسیدند. همچنین باعث می شود میزان عرضه و تقاضا متوازن شده و قیمت های جهانی نفت سقوط نکند.

از سوی دیگر تمایل عربستان و روسیه، دو تولید کننده بزرگ اوپک و غیر اوپک، برای تمدید کاهش تولید، مهر اطمینان بر این تمدید زده است. به طوری که به گفته منابع آگاه  اوپک و روسیه طرح کلی توافق برای تمدید مدت کاهش تولید نفت تا پایان سال میلادی آینده را طرح‌ریزی کرده‌اند و دوطرف همچنان سرگرم کار روی جزییات مهم هستند.

همچنین گفته می شود مسکو و ریاض پس از روزها مذاکره، به توافق رسیده‌اند که باید مدت بیشتری کاهش تولید را در نشست ۳۰ نوامبر اعلام کنند. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرده است: هدف متعادل شدن مجدد بازار در سال ۲۰۱۷ محقق نشده است بنابراین همه موافق تمدید توافق برای رسیدن به اهداف نهایی هستند. روسیه نیز از این پیشنهادها حمایت می‌کند. گزینه‌های مختلف اکنون مورد بررسی قرار دارند و جزئیات آنها در نشست ۳۰ نوامبر مورد بحث قرار خواهند گرفت.

 

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پایبندی بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده نفت به توافق برای کاهش تولید

پایبندی بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده نفت به توافق برای کاهش تولید

پایبندی بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده نفت به توافق برای کاهش تولید، این روزها به پشتوانه محکمی ...