خانه » سایر » چرا نرخ رشد دو رقمی در اقتصاد توسط اغلب مردم احساس نشد
چرا نرخ رشد دو رقمی در اقتصاد توسط اغلب مردم احساس نشد
چرا نرخ رشد دو رقمی در اقتصاد توسط اغلب مردم احساس نشد

چرا نرخ رشد دو رقمی در اقتصاد توسط اغلب مردم احساس نشد

سال‌گذشته بر اساس داده های درگاه های آماری متوسط رشد اقتصادی ‌کشورمان و نرخ رشد دو رقمی اعلام شد. در واقع رشد اقتصادی به دو معناست: بر اساس نخستین و رایج‌ترین تعریف، رشد اقتصادی یعنی افزایش بازدهی اقتصاد، در طول دوره‌ای زمانی که حداقل ۲ دوره‌ی ۳ ‌ماهه‌ی متوالی است.

تعریف دوم رشد اقتصادی، عبارت‌ است از افزایش آنچه اقتصاد می‌تواند تولید کند، در صورتی که از تمام منابع کمیاب خود استفاده کند. افزایش پتانسیل تولیدی اقتصاد را می‌توان با استفاده از حرکتِ رو به بیرونِ منحنی امکانات تولید (PPF) آن اقتصاد، نشان داد.

ساده‌ترین راه برای نشان دادن رشد اقتصادی، تقسیم کردنِ تمام کالاها به دو دسته‌ی اصلیِ کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه‌ای است. جابه‌جاییِ رو به بیرونِ منحنی امکانات تولید به این معنی است که ظرفیت اقتصاد برای تولید، افزایش یافته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید امروز در جهان اقتصاد نوشت: این در حالی است که به اعتقاد مردم عادی جامعه و حتی بخش زیادی از فعالان اقتصادی این رشد اقتصادی به هیچ وجه در ابعاد مختلف اقتصاد ایران مشاهده نشده است و کماکان اقتصاد ایران به رغم کاهش تورم با پدیده رکود دست و پنجه نرم می‌کند.

از سوی دیگر احساس کاهش تورم در بخشی از جامعه مشاهده میشود اما واقعیت آن است که به رقم کاهش تورم هنوز هم تورم تک رقمی فعلی از بسیاری از کشورها بالاتر است. واقعیت این است که مردم به خصوص طبقه متوسط به پایین کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی را با قدرت خرید و به اصلاح خرید روزانه خود احساساس می‌کنند.

نرخ رشد دو رقمی در اقتصاد

اعداد اعلامی در زمینه رشد اقتصادی به این علت از نظر مردم قابل درک نیست که نرخ رشد دو رقمی در اقتصاد در کشورمان با کیفیت نیست و مردم در طبقه متوسط و پایین، رشد اقتصادی را احساس نمی‌کنند. رشد اقتصادی ۲ رقمی در سال گذشته ناشی از تولید دو عامل به وجود آمده است و جالب اینکه در سال گذشته تولید ناخالص داخلی به رغم دو رقمی شدن رشد اقتصادی کاهش یافته است.

به عبارت بهتر رونق تولید هنوز در اقتصاد به وجود نیامده. رشد ‌اقتصادی ۲ رقمی ناشی از فروش نفت است که با برداشته شدن تحریم‌ها با رشد فزاینده‌ای در این بخش روبرو شدیم که البته تنها بخشی از مبالغ فروش نفت به داخل بازگشته است. به علت عدم بازگشت بخشی از پول نفت است که رشد اقتصادی دو رقمی محسوس نیست.

بخش قابل توجهی از این رشد اقتصادی ناشی از رشد بخش مالی‌کشور بوده . اما واقعیت آن است که پول جدیدی در اقتصاد ایران در سال گذشته تولید نشد. در این معنا که بانک‌ها قراردادهای وام‌های که پرداخت نشده را با سود تمدیدکرده‌اند و در نتیجه بدون ایجاد تولید و اشتغال رشد اقتصادی افزایش یافته است. از این نه مردم دروغ می‌گویند که رشد اقتصادی مثبت نشده است و نه بر اساس آمارهای ارئه شده از درگاه‌های آماری کشور دولت دروغ می‌گوید و این رشد اقتصادی ۲ رقمی عموما در بخش مالی و بخش نفت و پتروشیمی بوده است.

از این نظر باید اذعان کرد که رشد اقتصادی ایران در سال گذشته وجود داشته اما این رشد باکیفیت و متعلق به تمام ابعاد اقتصادی کشورمان نبوده است. از این منظر نمایندگان مجلس به دنبال اصلاح ساختار پولی و مالی کشور و به خصوص مساله استقلال بانک مرگزی هستند تا بتوان در آینده رشد اقتصادی باکیفیت و در تمام بخش‌ها را شاهد بود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*