خانه » اخبار جهان » نامشخص بودن دلیل نرسیدن تورم به نرخ هدف ۲ درصدی در اقتصاد آمریکا
نامشخص بودن دلیل نرسیدن تورم به نرخ هدف ۲ درصدی در اقتصاد آمریکا
نامشخص بودن دلیل نرسیدن تورم به نرخ هدف ۲ درصدی در اقتصاد آمریکا

نامشخص بودن دلیل نرسیدن تورم به نرخ هدف ۲ درصدی در اقتصاد آمریکا

اظهارنظر‌های جنت یلن، رئیس فعلی فدرال رزرو و جروم پاول، رئیس آتی این هیات بانکی، از نامشخص بودن دلیل نرسیدن تورم به نرخ هدف ۲ درصدی در اقتصاد آمریکا حکایت دارد.

اولین سیگنال این کمیته، قطعیت اعمال سومین افزایش نرخ بهره در سال جاری میلادی را مخابره کرد. اما سیگنال دوم علامتی متفاوت به بازارها منتقل کرد. سیاست‌گذاران پولی آمریکا درباره نارسایی نرخ تورم به هدف ۲ درصدی، هشدار دادند. از آنجا که افزایش نرخ بهره به‌عنوان یک ابزار انقباضی برای مهار تورم قلمداد می‌شود، میل به افزایش تورم تا ۲ درصد، پارادوکسی تولید کرد که منجر به بی‌اطمینانی از توانایی فدرال رزرو در تنظیم صحیح سیاست پولی شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، عمق این تناقض زمانی مشخص شد که افزایش نرخ بهره برخلاف روال معمول، نه‌تنها شاخص دلار را تقویت نکرد؛ بلکه آن را به کف ۳۰ روزه هدایت کرد.

اهمیت نرخ هدف ۲ درصدی برای اقتصاد آمریکا

فدرال رزرو و کمیته بازار باز که در سال‌های پس از بحران اقتصادی دهه گذشته، نرخ تورم ۲ درصدی را بهینه ترین حالت برای اقتصاد آمریکا محاسبه کرده و در حال تلاش برای کنترل نرخ تورم در حدود این عدد طلایی هستند. کارشناسان اقتصادی دلیل تاکید بر این نرخ طلایی را به دو عامل نسبت می‌دهند.

این دو عامل، با سنجش هزینه تورم در نرخ‌های بالاتر و پایین‌تر از ۲ درصد به دست آمده‌اند. عامل اول به هزینه گزافی که اقتصاد آمریکا در تورم بیشتر از ۲ درصد متحمل خواهد شد، مربوط است. در طرف دیگر معادله، پایین ماندن نرخ تورم، از رشد اقتصادی مناسب جلوگیری می‌کند و ممکن است به رکود منتهی شود.

اقتصاددانان آمریکایی با در نظر گرفتن هزینه‌های ناشی از دو طرف معادله، نرخ تورم ۲ درصدی را در ۵ سال اخیر دنبال کرده‌اند. میانگین تورم ۱۰ سال اخیر که ازسوی وزارت کار ایالات متحده منتشر شده، حدود ۷۷/ ۱ درصد است؛ بنابراین تورم ۲ درصدی با توجه به وضعیت سال‌های اخیر، نرخ استاندارد و قابل دسترسی محسوب می‌شود.

 

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

اجرای اقتصاد مقاومتى باید محور اصلى سیاست کشور ما قرار بگیرد

اجرای اقتصاد مقاومتى باید محور اصلى سیاست کشور ما قرار بگیرد

حسین راغفر دبیر علمى همایش با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتى باید محور اصلى سیاست ...