خانه » اخبار جهان » تغییر رهبر معنوی اوپک و رهبری یک غیر اوپکی بر بازار نفت اوپک
تغییر رهبر معنوی اوپک و رهبری یک غیر اوپکی بر بازار نفت اوپک
تغییر رهبر معنوی اوپک و رهبری یک غیر اوپکی بر بازار نفت اوپک

تغییر رهبر معنوی اوپک و رهبری یک غیر اوپکی بر بازار نفت اوپک

عربستان همواره به عنوان رهبر معنوی اوپک شناخته می‌شد و وزیر نفتش با هر کلمه ای می توانست بازار نفت را تکان دهد. اما این روزها به‌نظر می‌رسد عربستان جایگاه خود را در بازار نفت به رقیب دیگری در خارج از اوپک یعنی روسیه واگذار کرده است.

حالا این شخص ولادیمیر پوتین است که با اظهارنظرهایش می‌تواند مسیر نفت را تغییر ‌دهد. به این ترتیب عجیب نیست که این روزها معامله‌ گران به روسیه و اظهارات پوتین چشم‌ دوخته‌اند تا شاید ردی از سرنوشت توافق کاهش تولید به‌دست بیاورند.

درست یک سال پس از توافق کاهش تولید که عربستان سعودی رهبر معنوی اوپک پایه گذار اصلی آن بود؛ ادامه حیات این توافق تاریخی برای ایجاد تعادل در بازار نفت به اراده روسیه وابسته شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، روسیه به عنوان کشور غیرعضو اوپک که در کنار عربستان در شکل‌گیر توافق کاهش تولید نقش داشت و به تعهدات خود برای کاهش تولید نیز پایبند بوده، آرام‌آرام خود را به بازیگر نقش اول توافق تاریخی کاهش تولید تبدیل کرده است. این غول نفتی که در نوامبر سال ۲۰۱۶ رهبری یازده کشور غیرعضو اوپک را برای کاهش تولید و ایجاد تعادل در بازار بر عهده گرفت، خود به کاهش تولید ۳۰۰ هزار بشکه از تولیداتش در روز متعهد شد.

روسیه در حالی بخش زیادی از بار کاهش تولید حدودا ۶۰۰ هزار بشکه‌ای کشورهای غیرعضو اوپک را بر عهده گرفت که تا پیش از اجرای رسمی توافق کاهش تولید در ژانویه ۲۰۱۷، سطح تولیداتش را به بیشترین سقف در ۳۰ سال گذشته رسانده بود.

اتمام دوران رهبر معنوی اوپک

به این ترتیب بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده نفت خام در دنیا با در پیش گرفتن این استراتژی، بدون اینکه از کاهش ۳۰۰ هزار بشکه‌ای تولیداتش در روز احساس خطر یا فشار کند؛ به خوبی به اهداف سیاسی و اقتصادی مورد نظرش در سایه توافق کاهش تولید دست یافت. شاهد این مدعا کمرنگ شدن نقش عربستان سعودی به‌عنوان رهبر سنتی اوپک و مسلط شدن روسیه بر این جایگاه است.

حالا برخلاف گذشته که یک اظهار‌نظر از سوی وزیر نفت عربستان سعودی بازار نفت خام را زیر و رو می‌کرد؛ این ولادیمیر پوتین است که با اظهار نظرهایش به بازار جهانی طلای سیاه خط می‌دهد. از طرفی، کارشناسان روسی معتقدند با شرایط کنونی عرضه و تقاضای نفت در بازار، منابع نفتی این کشور تنها تا سال ۲۰۳۴ میلادی دوام می آورد.

در این میان محققان روسی به دولت این کشور هشدار دادند که منابع نفتی روسیه تا ۲۲ سال آینده به کمترین میزان خود خواهد رسید. سایت خبری بلاروس تلگراف در این باره نوشت با وجود چنین سناریویی از شرایط منابع نفتی روسیه، این کشور دیگر نمی تواند تنها به نفت خود اتکا کند بلکه باید بدنبال منابع دیگری از انرژی باشد.

کارشناسان روسی منابع انرژی بازگشت پذیر را به عنوان راهکاری مناسب در کاهش مصرف نفت پیشنهاد می کنند، چراکه تولید انرژی از این راه مستلزم متحمل شدن هزینه ای سنگین است اما در ازای آن این انرژی همواره در دسترس خواهد بود و مانند نفت فانی نیست.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*