خانه » بازرگانی » پیشنهاد بانک مرکزی و وزارت جهاد برای حذف ارز مبادله‌ای از واردات برنج
پیشنهاد بانک مرکزی و وزارت جهاد برای حذف ارز مبادله‌ای از واردات برنج
پیشنهاد بانک مرکزی و وزارت جهاد برای حذف ارز مبادله‌ای از واردات برنج

پیشنهاد بانک مرکزی و وزارت جهاد برای حذف ارز مبادله‌ای از واردات برنج

رئیس انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه سایت ثبت سفارش واردات برنج هنوز باز نشده اظهار داشت: پیشنهاداتی از سوی بانک مرکزی و وزارت جهاد برای حذف ارز مبادله‌ای از واردات برنج داده شده که هنوز مسئولان ذیربط تصمیم متقنی در این مورد نگرفته‌اند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس، مرتضی شاه‌حسینی یادآور شد: علیرغم بخشنامه دولت مبنی بر آزاد شدن واردات برنج از اول آذر ۹۶ هنوز سایت ثبت سفارش واردات برنج باز نشده است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه براساس بخشنامه دولت، واردکنندگان تا پایان تیرماه ۹۷ فرصت دارند تا نسبت به واردات برنج اقدام کنند، افزون کرد: با پایان یافتن فصل برداشت شالی برنج در کشور، واردات برنج آزاد شد، اما هنوز درباره اینکه برنج وارداتی با ارز متقاضی یا مبادله‌ای انجام شود، تصمیم‌گیری نشده و از آنجا که تمام آیتم‌های ثبت سفارش واردات برنج کامل نشده است، بنابراین نمی‌توان ثبت سفارش واردات برنج را انجام داد.

برنج خارجی با ارز مبادله‌ای

وی تصریح کرد: تاکنون برنج خارجی با ارز مبادله‌ای و تعرفه ۲۶ درصد به کشور وارد می‌شد، اما اگر برای واردات برنج ارز متقاضی منظور شود، بر افزایش قیمت برنج در بازار تأثیرگذار خواهد بود. اگر مقرر شود که برنج با ارز متقاضی به کشور وارد شود، می‌توان با کاهش تعرفه واردات برنج قیمت برنج در بازار را حفظ کرد و مانع گرانی آن شد.

وی افزود: تقاضا‌هایی از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت جهاد کشاورزی برای حذف ارز متقاضی از واردات برنج داده شده،‌ ولی فعلا تصمیم متقنی درباره حذف ارز مبادله‌ای از واردات برنج توسط مسئولان ذیربط اتخاذ نشده است. در صورت تصمیم گیری در مورد تخصیص ارز مبادله‌ای یا متقاضی به واردات برنج سایت ثبت سفارش برنج تا چند روز آینده باز می‌شود.

شاه‌حسینی ادامه داد: با باز شدن سایت ثبت سفارش واردات برنج پیش‌بینی می‌‌شود، نهایتا تا پایان سال ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تن برنج به کشور وارد شود، در حالی که تا کنون یک میلیون تن برنج به کشور وارد شده است.

کد تخفیف

۹ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*