خانه » بازرگانی » اتمام روند افزایشی قیمت سکه تمام بهار آزادی با ترکیدن حباب قیمتی
اتمام روند افزایشی قیمت سکه تمام بهار آزادی با ترکیدن حباب قیمتی
اتمام روند افزایشی قیمت سکه تمام بهار آزادی با ترکیدن حباب قیمتی

اتمام روند افزایشی قیمت سکه تمام بهار آزادی با ترکیدن حباب قیمتی

قیمت سکه در ماه های گذشته، روند افزایشی داشت که از شهریور این روند به نوعی رکورد زد و تا جایی ادامه پیدا کرد که اکنون سکه تمام بهار آزادی در بازار یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود و برای سکه، قیمت بی سابقه ای به شمار می‌آید.

از طرفی بحث واقعی سازی نرخ ارز، یکی از مباحث چالش برانگیز در سال های اخیر بوده و برای فعالان بخش خصوصی برای برون رفت از مشکلات و موانع تجاری، امر بسیار مهمی محسوب می‌شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از قانون، این موضوع که از مدت‌ها قبل در فضای اقتصادی کشور ما مطرح شده، در دولت یازدهم بیش از پیش جدی گرفته شده و بانک مرکزی، وعده یکسان‌سازی نرخ ارز را داده است.

از طرفی در چند وقت اخیر، حبابی شدن قیمت سکه این شایبه را به وجود آورد که قرار است کارهایی در مسیر یکسان سازی نرخ ارز صورت گیرد که البته تا به امروز هنوز صحبتی از سوی بانک مرکزی در این زمینه صورت نگرفته است. اما با این وجود روند افزایشی و حباب ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه سرانجام روز گذشته، بانک مرکزی را بر آن داشت تا با عرضه سکه از طریق حراجی در بانک کارگشایی، بالاخره این حباب را بشکند.

آخر خط روند افزایشی سکه

در هفته گذشته بازار طلا روند نزولی داشت و انواع سکه در مسیر افزایش قیمت قرار گرفتند، همچنین در بازار ارز دلار، یورو و پوند صعودی شدند. بازار سکه در روزهای گذشته، دستخوش تحولاتی شده و در جهت افزایش قیمت، گام برداشته است.

سکه تمام در هفته گذشته حدود ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد و به یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید. همچنین نیم سکه ۱۲ هزار تومان، ربع سکه ۴۳۰۰ تومان و سکه گرمی ۵۰۰۰ تومان گران شدند.

درپی افزایش بی رویه قیمت سکه و ایجاد حباب بیش از ۲۰۰ هزار تومانی برای سکه تمام، بانک‌مرکزی اعلام کرد که ساعت ۱۴ روز گذشته، سکه در بانک کارگشایی عرضه ‌شده و پیش از اینکه سکه‌ای در بازار عرضه شود، قیمت سکه تمام ۳۷ هزار تومان کاهش یافته است.

محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر در این‌خصوص گفت: به نظر می‌رسد اثرات این تصمیم در روزهای گذشته بر بازار قابل مشاهده بوده است؛ چراکه قیمت سکه در بازار به یک میلیون و ۳۸۵ هزار تومان رسیده است. در روزهای پایانی هفته گذشته، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی باقیمتی معادل یک میلیون و ۴۱۸ هزار تومان فروخته شد اما به نظر می‌رسد استمرار این گونه حراج‌ها در وضعیت بازار سکه تاثیرات بیشتری را برجای خواهد گذاشت.

در واقع می‌توان گفت که این حراج به نوعی توزیع سکه است؛ چرا که بانک مرکزی، متولی بازار سکه و ارز کشور است و می‌تواند با استمرار این طرح‌ها، موجبات رسیدن قیمت به نقطه تعادل را فراهم کند. اگرچه قیمت سکه در هفته‌های گذشته دچار حباب شد اما طبیعی است که چنین حبابی در بازار طلا ایجاد نخواهد شد و بازار طلا هیچ گونه حبابی ندارد و نخواهد داشت؛ چراکه قیمت آن طبق قیمت‌های جهانی و نرخ ارز تعیین می‌ شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش بی رویه قیمت سکه و ایجاد حباب بیش از ۲۰۰ هزار تومانی برای سکه

افزایش بی رویه قیمت سکه و ایجاد حباب بیش از ۲۰۰ هزار تومانی برای سکه

به دنبال افزایش بی رویه قیمت سکه و ایجاد حباب بیش از ۲۰۰ هزار تومانی ...