خانه » اخبار جهان » لایحه برای ایجاد مشکل تعامل ایران با شرکت هایی که با آمریکا تعامل دارند
لایحه برای ایجاد مشکل تعامل ایران با شرکت هایی که با آمریکا تعامل دارند
لایحه برای ایجاد مشکل تعامل ایران با شرکت هایی که با آمریکا تعامل دارند

لایحه برای ایجاد مشکل تعامل ایران با شرکت هایی که با آمریکا تعامل دارند

یکی از کمیته ‌های کلیدی مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال تصویب لایحه ای است که تعامل ایران با شرکت هایی که با آمریکا تعامل دارند را با مشکل مواجه کند و طبق گزارش پایگاه المانیتور، این لایحه می تواند برجام را در معرض خطر قرار دهد.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از فارس، در حالیکه کنگره به سوی افزایش فشار علیه ایران پیش می‌رود، یکی از کمیته‌های مهم مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه‌ای را به تصویب درآورده است که می‌تواند توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه،‌ روسیه، چین بعلاوه آلمان) را در معرض خطر قرار دهد.

پایگاه تحلیلی المانیتور با این مقدمه ادامه داد، نظارت قوی بر قانون دسترسی ایران به منابع مالی، خریداری هواپیمای تجاری از شرکت‌هایی که با آمریکا تعامل دارند را برای ایران دشوار می کند.

بر اساس این گزارش، توانمندی ایران برای جایگزین کردن ناوگان‌ هوایی فرسوده این کشور، یکی از انگیزه های کلیدی تهران برای امضای برجام بوده است.

تعامل ایران و شرکت های خارجی

المانیتور اینگونه نوشت، کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۸ رأی موافق در مقابل ۲۱ رأی مخالف، به  پیش بردن این لایحه رأی مثبت داد و راه را برای رأی‌گیری در خصوص این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا هموار کرد.

بنا بر این گزارش، تمامی جمهوری خواهان کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا به پیشبرد این لایحه رأی مثبت دادند و پنج نماینده دموکرات نیز از این لایحه حمایت کردند.

کنت کاتزمن کارشناس ایران در کمیته تحقیقات کنگره به المانیتور گفت: ایران، تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون را نقض برجام می‌داند. این توافق (برجام) شامل تعهد روشن آمریکا برای برعهده گرفتن چنین فروش‌هایی به ایران می‌شود.

این گزارش اینگونه ادامه می‌دهد، راجر ویلیامز نماینده ایالت تگزاس این لایحه را ارائه کرده است و به طور آشکارا، فروش هواپیمای تجاری به ایران را ممنوع نکرده است اما شروط گزارش‌دهی و تأیید که می‌تواند خزانه‌داری را تحریک کند تا صدور مجوز برای چنین فروش‌هایی را متوقف کند.

لایحه ویلیامز، وزیر خزانه داری آمریکا را ملزم می‌کند تا برای کنگره تأیید کند که هرگونه مجوز فروش هواپیمای تجاری به ایران، خطر پولشویی یا تروریسم را به همراه ندارد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*