خانه » اقتصاد دیجیتال » تفاوت ماهیت پول امروزی با پول نیم قرن گذشته نیازمند استخراج احکام جدید
تفاوت ماهیت پول امروزی با پول نیم قرن گذشته نیازمند استخراج احکام جدید
تفاوت ماهیت پول امروزی با پول نیم قرن گذشته نیازمند استخراج احکام جدید

تفاوت ماهیت پول امروزی با پول نیم قرن گذشته نیازمند استخراج احکام جدید

ضمن اشاره به اینکه پول امروز در کل جهان پشتوانه ندارد و قابل تبدیل به طلا و نقره نیست، عضو شورای فقهی مشورتی بانک مرکزی اظهار داشت: با توجه به تفاوت ماهیت پول امروزی با پول نیم قرن گذشته نیازمند موضوع شناسی و استخراج احکام جدید در حوزه هستیم.

غلامرضا مصباحی‌ مقدم با بیان اینکه در موضوع پول های امروزی در حوزه‌های‌ علمیه نیاز به موضوع ‌شناسی داریم، پول های امروزی را با پول های نیم قرن قبل دارای تفاوت ماهوی دانست و بیان کرد: پشتوانه پول، نه در کشور ما و نه در هیچ کشور دیگری نه نفت است، نه دلار است، نه طلا و نقره و نه ترکیبی از پولها؛ بلکه پشتوانه پول کشورها، قدرت سیاسی، اقتصادی، نظامی آنهاست. بنابراین ماهیت این پول با آن پول قدیم متفاوت است؛ این خیلی امر روشنی است.

در گذشته سیستم های متفاوتی از پول وجود داشته که هر یک به واسطه پشتوانه خود دارای ارزش بودند که این سیر از پشتوانه طلا شروع شده و به پشتوانه دلار و سایر ارزهای با قدرت رسیده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، این استاد اقتصاد یادآور شد: این شرایط از ۱۹۷۱ به بعد رخ داده است. تا آن زمان طبق تعهدی که فدرال رزرو امریکا داده بود، رابطه دلار با طلا محفوظ بود؛ در این سال این رابطه با اعلامیه رئیس‌جمهور امریکا قطع شد.

تفاوت ماهیت در پول امروزی

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: پول های کل دنیا اعتباری محض هستند، و این پول اعتباری محض، حقیقتی جز قدرت خرید ندارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه قدرت متغیر پول را ناشی از عوامل مؤثر در میزان کمیت پول دانست و خاطرنشان کرد: قدرت پول با توجه به مقدار در گردش آن کم یا زیاد می‌شود. ممکن است دولتی حجم نقدینگی را بدون توجه و بیش از میزان افزایش حجم معاملات سالانه اقتصاد افزایش بدهد، در این صورت ارزش پول کاسته می‌شود؛ برعکس این هم ممکن است گرچه امری نادر به شمار می‌رود.

عضو جامعه روحانیت مبارز تهران تصریح کرد: بسیاری از صاحبنظران حوزوی و دانشگاهی ما به این مسئله توجه ندارند و هنوز تصورشان نسبت به پول، همان درهم و دینار است؛ این پول را یک کالا می‌دانند و می‌گویند خود پول مبناست؛ مثل اینکه یک کالای حقیقی معامله شود؛ این موضوع جای مناقشه جدی دارد. البته در یک اقتصادی که از ثبات قدرت خرید پول برخوردار است فرض آنها صحیح است ــ البته همینجا دلار متفاوت است ــ اما در اقتصادی که تورم موجب کاهش قدرت خرید است، این فرض درست نیست.

 

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیازمند فردی فراجناحی

ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیازمند فردی فراجناحی

یک فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: فردی که می‌خواهد به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت ...