خانه » اخبار جهان » نگرانی از ناآرامی‌های داخلی آل‌سعود و تنش‌آفرینی آنها در منطقه
نگرانی از ناآرامی‌های داخلی آل‌سعود و تنش‌آفرینی آنها در منطقه
نگرانی از ناآرامی‌های داخلی آل‌سعود و تنش‌آفرینی آنها در منطقه

نگرانی از ناآرامی‌های داخلی آل‌سعود و تنش‌آفرینی آنها در منطقه

به لحاظ بنیادی تغییر محسوسی رخ نداده است که بتواند این افزایش نرخ‌ها در نفت را توجیه کند. بنابراین نگرانی از ناآرامی‌های داخلی آل‌سعود و تنش‌آفرینی آنها در منطقه چاشنی اصلی ماندن نفت برنت در کانال ۶۰ دلاری است.

کارشناسان معتقدند سطوح قیمتی فعلی و گزینه‌های منطقی صرفا نگرانی از تشدید تنش‌ها را تایید می‌کند. اما اگر رفتاری غیرعقلایی از عربستان با حمایت آمریکایی‌ها سر بزند و آغازگر جنگ منطقه‌ای شود، قیمت نفت آماده جهش‌های به مراتب بزرگ‌تری خواهد بود.

قیمت نفت در ۴ هفته گذشته با رشد حدود ۲۰ درصدی همراه بوده؛ رشدی که طلای سیاه را به اوج ۲ سال گذشته رساند و در عین حال پیام‌هایی از آینده خاورمیانه نیز با خود به همراه دارد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، چرا که  بازار طلای سیاه که در میان بازارهای کالایی بیشترین حساسیت را به تغییرات ژئوپلیتیک دارد‌، با رشد قیمت اخیر به مثابه دماسنجی است که به واسطه آن می‌توان شدت ریسک‌های موجود در خاورمیانه را سنجید و آینده قیمت نفت را تخمین زد.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت در بازار روز گذشته با افتی سه سنتی همراه شد و به ۴۹/ ۶۳ دلار رسید. نفت خام آمریکا اما با رشدی ۶ سنتی، ۸۰/ ۵۶ دلار بر بشکه معامله شد.

نفت برنت تابع ناآرامی‌های داخلی آل‌سعود

تحولات قیمتی روز گذشته در بازار نفت در حالی با نوسانی اندک همچنان در اوج قرار داشت که تحلیل‌ها نشان می‌دهد سطوح قیمتی فعلی برای طلای سیاه از توجیه بنیادین قوی برخوردار نیست و این ریسک‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه هستند که از قیمت‌های فعلی حمایت می‌کنند.

اما قرار داشتن قیمت نفت در محدوده ۶۰ دلار بر بشکه، در حالی از توان عوامل بنیادین بازار بالاتر است و در عین حال از قیمت‌های احتمالی در صورت بروز تنشی جدی در خاورمیانه بسیار کمتر که به نظر می‌رسد طلای سیاه انتظار وقوع جنگی جدید در خاورمیانه را ندارد.

نیک باتلر، ستون‌نویس فایننشال تایمز در این زمینه عقیده دارد: چنانچه ریسک درگرفتن نزاعی جدید در خاورمیانه از بین برود، هیچ عامل بنیادینی در بازار وجود ندارد که بتواند قیمت نفت را به بیش از ۵۰ یا ۵۵ دلار برساند. اما اگر جنگی میان دو قدرت بزرگ خلیج فارس رخ بدهد، قیمت نفت بسیار فراتر از چیزی خواهد بود که حالا شاهد هستیم.

این تحلیل نشان می‌دهد قیمت نفت حالا در محدوده‌ای قرار ندارد که زنگ خطر وقوع درگیری در خاورمیانه را به صدا درآورد، این پیش‌بینی در حالی مطرح است که خاورمیانه با بروز تنش‌های ناگهانی غریبه نیست و نمی‌توان سایه جنگ را از سر آن برای لحظه‌ای دور دید.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

عربستان در حال لابی با وزیران نفت برای تمدید توافق کاهش تولید نفت

عربستان در حال لابی با وزیران نفت برای تمدید توافق کاهش تولید نفت

عربستان در حال لابی با وزیران نفت برای موافقت با تمدید ۹ ماهه توافق کاهش ...