خانه » بازرگانی » صادرات فرش دستباف پس از اجرای برجام ۱۵ درصد افزایش یافت
صادرات فرش دستباف پس از اجرای برجام ۱۵ درصد افزایش یافت
صادرات فرش دستباف پس از اجرای برجام ۱۵ درصد افزایش یافت

صادرات فرش دستباف پس از اجرای برجام ۱۵ درصد افزایش یافت

طبق اظهارات معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صادرات فرش دستباف در سال ۹۵ و پس از اجرای برجام ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش یافت که این میزان کافی نیست و باید بیش از این افزایش یابد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، حمید کلانتری در همایش تخصصی اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال فرش دستباف که در مجموعه تلاش برگزار شد، بیان داشت: این همایش گامی به جلو است تا بتوانیم از تجارب یکدیگر بهره مند شویم.

وی تصریح کرد: اگر به سمت بخواهیم بازار صادرات فرش را حفظ کنیم، باید بدانیم که کشورهای چین و هند می خواهند با عرضه فرش هایی با قیمت ارزانتر، بازارهای جهانی را بدست بیاورند.

این مقام مسئول با اشاره به رابطه بسیار نزدیک فرش دستباف با صنعت گردشگری افزون کرد: پس از برجام حضور گردشگران خارجی در کشور افزایش یافته و بهترین سوغات برای گردشگران نیز فرش دستباف است.

صادرات فرش دستباف نیازمند حمایت

کلانتری با بیان اینکه تعاونی های کوچک باید به یکدیگر بپیوندند تا بتوانند سهم تولید خود را افزایش دهند، یادآور شد: جمع شدن در کنار یکدیگر، قبمت را کاهش می دهد و کیفیت کار را بالا می برد و می تواند رویه کار را آسان تر سازد.

وی گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور می تواند در زمینه آموزش فرش دستباف گامهای ارزشمندی بردارد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب آیین نامه اجرایی استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اشتغال در مناطق روستایی و عشایری خبر داد و گفت: طرح یکهزار روستا، یکهزار تعاونی در کشور اجرایی می شود تا روستاهایی که قابلیت رشد دارند، از طریق ایجاد تعاونی ها بتوانند اشتغال بالایی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: این تسهیلات به روستاها و شهرهای کمتر از ١٠ هزار نفر جمعیت تعلق می گیرد.

این همایش یک روزه به منظور بررسی توانمندی های تولیدی، اشتغال زایی و صادراتی اتحادیه ها و تعاونی های فرش دستباف و دانش پژوهان این حوزه با همکاری اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز ملی فرش ایران و وزارت تعاون برگزار شده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*