خانه » عمومی اقتصاد » لزوم رعایت قوانین و استانداردها توسط اشخاص فعال در زمینه ساخت‌و‌ساز
لزوم رعایت قوانین و استانداردها توسط اشخاص فعال در زمینه ساخت‌و‌ساز
لزوم رعایت قوانین و استانداردها توسط اشخاص فعال در زمینه ساخت‌و‌ساز

لزوم رعایت قوانین و استانداردها توسط اشخاص فعال در زمینه ساخت‌و‌ساز

در حوادث طبیعی اخیر در کشورمان بیشترین تلفات انسانی در مکان‌هایی بوده که تجمع زیادی در آن وجود داشته است. در سایر کشورها، تجربه‌های زیادی در این زمینه کسب و قوانین محکمی برای آن تدوین شده است، به‌گونه‌ای که اشخاص فعال در زمینه ساخت‌و‌ساز الزاما باید قوانین و استانداردهای لازم را در این زمینه رعایت کنند.

متاسفانه ایران در عرصه ساخت‌و‌ساز و نیز نظارت بر آن مشکلات زیادی دارد. نظارت نادرست بر ساختمان‌ها به‌ویژه در زمینه انبوه‌سازی‌ و همچنین امضافروشی‌های رایج و نظارت‌های سرسر‌کی، تخریب‌های ساختمانی زیادی را در حوادثی چون زلزله‌ ایجاد کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از آرمان، بیت‌ا… ستاریان، کارشناس مسکن می‌گوید: ساختمان‌ها در استانداردهای مختلف دنیا به سه دسته تقسیم می‌شوند.

این ساختمان‌ها شامل بادوام، کم‌دوام و بی‌‌‌دوام هستند. ساختمان‌هایی وجود دارند که برای زلزله‌هایی با شدت بالا طراحی شده و همچنین ساختمان‌هایی نیز هستند که با سیستم سنتی و تنها برای مقاومت در برابر یک زلزله طراحی شده‌اند. این ساختمان‌ها در برابر زلزله با ریشتر بالا نیز مقاوم هستند، اما برای زلزله دوم و سوم معلوم نیست مقاومت لازم را داشته باشد.

ساخت‌و‌ساز با استاندارد

نظر شما در زمینه استانداردسازی ساختمان‌ها در ایران چیست؟ آیا در ایران ساختمان‌های مقاومی در برابر خطرات احتمالی ساخته می‌شود؟

ساختمان‌ها در استانداردهای مختلف دنیا به سه دسته تقسیم می‌شوند. این ساختمان‌ها شامل بادوام، کم‌دوام و بی‌‌‌دوام هستند. ساختمان‌هایی وجود دارند که برای زلزله‌هایی با شدت بالا طراحی شده و همچنین ساختمان‌هایی نیز هستند که با سیستم سنتی و تنها برای مقاومت در برابر یک زلزله طراحی شده‌اند.

این ساختمان‌ها در برابر زلزله با ریشتر بالا نیز مقاوم هستند، اما برای زلزله دوم و سوم معلوم نیست مقاومت لازم را داشته باشد. دسته‌ای دیگر از ساختمان‌های بادوام نیز وجود دارد که بسیار سبک هستند و طوری طراحی شده‌اند که برای زلزله‌های متعدد مقاومت بالاتری دارند.

۶۵درصد ساختمان‌ها در ایران از نوع کم‌دوام و بی‌‌‌دوام است. عمدتا ساختمان‌هایی کم‌دوام هستند که برای آنها سازه و اسکلت مهندسی‌ساز به کار رفته است. ساختمان‌های بی‌‌‌دوام نیز ساختمان‌هایی هستند که سازه ندارند و با آجر و گل و خشت ساخته شده‌اند.

این ساختمان‌ها بیشتر شامل خانه‌های روستایی می‌شوند و ساختمان‌های ایران از نوع با دوام‌های سنتی‌ساز هستند. ساختمان بادوام سنتی‌ساز با روش‌های مهندسی و با مصالح سنتی ساخته شده‌اند و از نوع ساختمان‌های فوق‌سبک نیستند. ساختمان‌های بادوام به دو دسته تقسیم می‌شوند.

ساختمان‌هایی که با مصالح سنتی و سنگین ساخته ‌شده‌اند و ساختمان‌هایی که با مصالح پیشرفته و مهندسی‌ساز و فوق‌سبک هستند. لازم به ذکر است، ساختمان‌های بادوام در ایران، تنها برای مقاومت در برابر یک زلزله ساخته شده است. ۳۵‌درصد ساختمان‌هایی که به‌نظر بادوام هستند، در مناطق شهری قرار دارند، ولی سهم عمده ساختمان‌های ایران از نوع بی‌‌‌دوام است.

از نظر زلزله، ساختمان‌های بی‌دوام در ایران حتی مهلت لازم را به ساکنان خود نمی‌دهند که از ساختمان خارج شوند و بلافاصله تخریب می‌شوند و از بین می‌روند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

حل شدن بسیاری از موانع تولید برای تولیدکنندگان صنعت سیمان

حل شدن بسیاری از موانع تولید برای تولیدکنندگان صنعت سیمان

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ، ضمن بیان این مطلب که در ...