خانه » سایر » تخلف قوه مجریه در ابلاغ و اجرای قوانین و همچنین عدم ارائه لایحه دائمی
تخلف قوه مجریه در ابلاغ و اجرای قوانین و همچنین عدم ارائه لایحه دائمی
تخلف قوه مجریه در ابلاغ و اجرای قوانین و همچنین عدم ارائه لایحه دائمی

تخلف قوه مجریه در ابلاغ و اجرای قوانین و همچنین عدم ارائه لایحه دائمی

کمیسیون اصل ۹۰ در گزارشی تخلف قوه مجریه در ابلاغ و اجرای قوانین و همچنین عدم ارائه لایحه دائمی قانون خدمات کشوری را محرز دانست.

در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی قرائت گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در مورد بررسی طرز کار قوه مجریه در ابلاغ و اجرای قوانین مصوب (اعم از دائمی و آزمایشی) و تهیه و تنظیم مقرره و آیین نامه های اجرایی مربوط در دستور صحن علنی مجلس قرار گرفت.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از مهر،در بخشی از این گزارش در مورد تاخیر دولت در ابلاغ قوانین آمده است، ۲۳ فقره قانون در دوره نهم مجلس به علت استنکاف رئیس جمهور از ابلاغ قانون به روزنامه رسمی توسط رئیس مجلس ابلاغ شده است.

جزئیات تخلف قوه مجریه

از ۶۱ فقره قانونی که از ابتدای دوره دهم مجلس تا مورخ خرداد ماه سال ۹۶ از سوی رئیس مجلس به دولت ابلاغ شده، ۵۸ فقره از سوی رئیس جمهور ابلاغ و در روزنامه رسمی منتشر و سه قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور، الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس، برنامه پنج ساله ششم توسعه در پی عدم ابلاغ آنها توسط رئیس جمهور در مهلت قانونی بعد از مجموعا ۹۵ روز تاخیر از سوی رئیس مجلس ابلاغ شده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، تهیه و تصویب ۱۴۳ مقرره لازم التصویب به دولت یازدهم تکلیف شده است که تاکنون ۸۹ مقرره توسط هیات وزیران این دولت به تصویب رسیده و۵۴ فقره تاکنون مصوب نشده است.

علاوه بر این در این گزارش در خصوص وضعیت قوانین مصوب در اجلاسیه اول مجلس دهم آمده است، از میان ۶۱ قانون منتشر شده ۵۰ فقره آن به علت عدم نیاز به تصویب آیین نامه اجرایی در مسیر اجرا قرار گرفته است لیکن اجرای ۱۱ فقره قانون با توجه به مصوبه مجلس، مجموعا نیازمند تصویب ۱۱۱ آیین نامه اجرایی بوده است، تا زمان تهیه این گزارش تنها چهار آیین نامه به تصویب رسیده با این توضیح که مهلت تصویب ۶۱ آیین نامه و ۱۰ قانون فرا رسیده و مهلت تهیه ۴۶ فقره آیین نامه و سه قانون هنوز فرا نرسیده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پیامدهای تخریب دولت دکتر روحانی و آثار بین المللی این تخریب

پیامدهای تخریب دولت دکتر روحانی و آثار بین المللی این تخریب

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، درباره پیامدهای تخریب دولت روحانی ...