خانه » اخبار جهان » افزایش پیش بینی اوپک از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸
افزایش پیش بینی اوپک از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸
افزایش پیش بینی اوپک از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸

افزایش پیش بینی اوپک از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸

اوپک برآورد خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ را افزایش داده؛ در حالی که احتمال کاهش عرضه جهانی نفت با وجود تمدید توافق را پیش‌بینی کرده است.

این برآوردها در کنار افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک که این روزها بازار نفت را تحت تاثیر خود قرار داده می‌تواند تداوم رشد قیمت‌ها در روزهای آینده را به دنبال داشته باشد.

بر اساس گزارش اوپک از بازار نفت در ماه نوامبر، رشد تقاضا برای نفت در سال آینده میلادی به ۵۱/ ۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

به گزارش آی آر اقتصاد به تقل از دنیای اقتصاد، این برآورد حدود ۱۳۰ هزار بشکه از پیش‌بینی قبلی این سازمان بیشتر است و در کنار تداوم توافق اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ می‌تواند بازار نفت را زودتر از آنچه احتمال می‌رفت به تعادل برساند.

رشد تقاضا برای نفت

همچنین در این گزارش اعلام شده که تقاضا برای نفت اوپک سال آینده به ۴۲/ ۳۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۳۶۰ هزار بشکه بیشتر از برآورد قبلی این سازمان است. این سازمان در سه ماه سوم سال جاری نیز حدود ۶۷۰ هزار بشکه در روز کمتر از تقاضا برای نفت خود تولید کرده است.

تولید نفت اوپک در ماه اکتبر حدود ۱۵۰ هزار بشکه کمتر از میزان تولید ماه سپتامبر بوده و به ۵۹/ ۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. بنابراین اگر تولید اوپک در سال آینده در سطح تولید ماه اکتبر باقی بماند، بازارهای جهانی سال آینده با کمبود عرضه مواجه خواهند شد و موجودی انبارهای نفتی با سرعت بیشتری کاهش خواهد یافت.

اوپک و متحدانش در خارج از این سازمان توافق کردند که تولیدات خود را تا مارس ۲۰۱۸ در مجموع حدود ۸/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. با این حال این توافق تاکنون نتوانسته موجودی انبارهای نفتی را به متوسط ۵ ساله خود به‌عنوان نقطه هدف این توافق کاهش دهد.

از این رو در حال حاضر بحث تمدید این توافق مطرح است. تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک ۳۰ نوامبر (۹ آذرماه) همزمان با برگزاری نشست رسمی اوپک در وین، برای تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت تصمیم‌گیری خواهند کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بازگشت میزان تولید نفت روسیه به سطح تولید نفتی در اکتبر سال 2016

بازگشت میزان تولید نفت روسیه به سطح تولید نفتی در اکتبر سال ۲۰۱۶

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه بیان نمود: بازگشت به سطح تولید نفتی که در اکتبر ...