خانه » اخبار جهان » ایران کشوری است که ۲۰ برابر کشورهای پیشرفته جهان مدیر دارد
ایران کشوری است که 20 برابر کشورهای پیشرفته جهان مدیر دارد
ایران کشوری است که ۲۰ برابر کشورهای پیشرفته جهان مدیر دارد

ایران کشوری است که ۲۰ برابر کشورهای پیشرفته جهان مدیر دارد

بنا بر گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های مطرح کشور، ایران کشوری است که ۲۰ برابر کشورهای پیشرفته جهان مدیر دارد اما حتی به اندازه یک پنجم این کشورها پیشرفت اقتصادی نمی‌کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از قانون، این آمار تکان دهنده ای است که باید هر مدیری را به فکر فرو ببرد. زمانی که وضعیت اقتصادی ایران را با کشورهای پیشرفته جهان مقایسه می ‌کنیم، می ‌بینیم اگرچه تعداد مدیران در ایران بسیار بیشتر از برخی کشورهاست اما این مدیران نتوانستند اقتصاد کشور را رو به جلو حرکت دهند.

برای مثال پیشرفت اقتصاد ژاپن ۱۰ برابر اقتصاد ایران است، با این حال تعداد مدیران دولتی در ایران۲۰ برابر ژاپن است. در ژاپن به ازای هر ۱۰ هزار نفر یک مدیر دولتی دارند ولی در ایران به ازای هر ۳۲۰ نفر یک مدیر دولتی داریم.

مقایسه مدیران کشورهای پیشرفته و ایران

در این کشور اقتصاد به بخش‌خصوصی واگذار شده و چون دولت کوچک شده، دزدی به شدت کم است. البته در ژاپن مسئولی، صاحب اسکله غیرمجاز یا سازمان و نهادهای خیریه و بنیاد نیست و اگر مشخص شود، مدیری یک اپسیلون رانتخواری داشته، خود آن مدیر به خاطر شرف و حیثیتش خودکشی می‌کند.

ژاپن در شاخص ادراک فساد از ۱۰۰ نمره ۷۷ رتبه کسب کرده، یعنی در زمره ۲۰ اقتصاد شفاف و سالم دنیاست. اما ایران که سالانه هزاران میلیارد تومان صرف تبلیغات فرهنگی و دینی می‌کند، با نمره ۲۵ جزو ۱۵ اقتصاد فاسد جهان است. با اینکه جمعیت ژاپن ۱٫۶ برابر ایران است اما تعداد پرونده‌های قضایی و تعداد زندانیان در ایران چند برابر ژاپن است.

ما در ایران در ۴۰ سال گذشته حدود ۱۵ میلیارد دلار تنها صرف تبلیغات فرهنگی و دینی کردیم تا دزدی کاهش پیدا کند اما در ژاپن نیازی به چنین بودجه‌هایی نیست زیرا زمانی‌ که مسئولان ارشد کشور سالم هستند، پس برای مردم و مدیران زیردست آن‌ها نیز الگو خواهند شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*