خانه » اخبار جهان » کاهش ۴ درصدی سهم نفت و گاز در سبد انرژی بر اساس بدبینانه‌ترین سناریو
کاهش ۴ درصدی سهم نفت و گاز در سبد انرژی بر اساس بدبینانه‌ترین سناریو
کاهش ۴ درصدی سهم نفت و گاز در سبد انرژی بر اساس بدبینانه‌ترین سناریو

کاهش ۴ درصدی سهم نفت و گاز در سبد انرژی بر اساس بدبینانه‌ترین سناریو

سهم نفت و گاز در سبد انرژی جهان حدود ۵۴ درصد است. کارشناسان می‌گویند بر اساس بدبینانه‌ترین سناریو تا سال ٢٠٣۵ این سهم، کاهشی ۴ درصدی خواهد داشت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اعتماد، هر چه هست نفت و گاز در دو دهه آینده بازهم در دوستی‌ها و دشمنی کشورها نقش‌آفرین است. در این میان ایران و روسیه با در اختیار داشتن بیش از ۵٠ درصد ذخایر گازی جهان در بده بستان‌های سیاسی و اقتصادی جایگاه ممتازی را داشته و خواهند داشت،

هرچند دارا بودن ذخایر انرژی محاسن بسیاری را برای ایران داشته اما با نیم نگاهی به کتاب قطور تاریخ یکصد سال گذشته و چرایی و چگونگی دشمنی‌ها و دوستی‌های بین‌المللی با ایران مشخص می‌شود که ماجرای نفت و جغرافیای انرژی روابط ما با قدرت‌های فرامنطقه‌ای را شکل داده است.

سهم نفت و گاز ایران از بازار جهانی

البته این ذخایر و موقعیت هم فرصت‌هایی برای ما ایجاد می‌کند و هم تهدیدهایی را برای کشور دارد. تهدیدها را در مسائلی مانند توسعه‌طلبی قدرت‌های فرامنطقه‌ای و تمایل آنها برای تسلط بر این ذخایر می‌توان ملاحظه کرد

به حداقل رساندن تهدیدها و حداکثر استفاده از فرصت‌ها قطعا نیاز به تعامل فعال میان دو بخش انرژی و به خصوص نفت و سیاست خارجی خواهد داشت. در افق چشم‌انداز حجم عظیمی از سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز کشور باید صورت گیرد که تحقق این هدف نیز بدون تعامل فعال این دو دستگاه بعید است به نحو شایسته‌ای اتفاق بیفتد.

ایران سومین تولیدکننده گاز در جهان است و در سال‌های گذشته تمرکز زیادی برای افزایش سهم ایران در بازار گازی جهان انجام شده است. به طور کلی طبق اعلام شرکت ملی گاز ایران، تولید گاز ایران از ۸۰۰ میلیون متر مکعب در روز در شرایط کنونی تا پایان سال به یک میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت و البته حجم گاز موجود برای صادرات باید تا ۲۰۲۱ به ۳۶۵ میلیون مترمکعب در روز برسد که از صادرات برترین تولیدکننده گاز طبیعی مایع جهان یعنی قطر هم بیشتر است.

موضوعی که به نظر می‌رسد قراردادهای جدید گازی ایران با کشورهای همسایه‌اش را منطقی‌تر از قبل نشان می‌دهد. امضای شش تفاهمنامه نفت و گاز به ارزش ٣٠ میلیارد دلار شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های گازپروم و روسنفت با حضور وزیران نفت دو کشور در جریان سفر اخیر پوتین به تهران، به خوبی تمرکز بر افزایش بازارهای صادراتی را نشان می‌دهد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*