خانه » اخبار جهان » کاهش بیش از ۴۰ درصدی از نظر وزنی و ارزشی صادرات پسته در نیمه امسال
کاهش بیش از ۴۰ درصدی از نظر وزنی و ارزشی صادرات پسته در نیمه امسال
کاهش بیش از ۴۰ درصدی از نظر وزنی و ارزشی صادرات پسته در نیمه امسال

کاهش بیش از ۴۰ درصدی از نظر وزنی و ارزشی صادرات پسته در نیمه امسال

در حالی که صادرات پسته در نیمه امسال با کاهش بیش از ۴۰ درصدی از نظر وزنی و ارزشی مواجه شده است، وزارت جهاد کشاورزی این روند نزولی را ناشی از صادرات همه محصول پارسال اعلام کرده و تاکید دارد که در نیمه دوم امسال روند صادرات پسته رو به رشد خواهد بود.

طی شش ماهه نخست امسال بیش از ۲۱ هزار و ۱۰۳ تن پسته به ارزشی بالغ بر ۲۱۸ میلیون و ۸۳۷ هزار دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که این مقدار  ۴۷.۵ درصد از نظر وزنی و ۴۲.۶۶ از نظر ارزشی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته کاهش داشته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، این کاهش در صادرات پسته در حالی اتفاق افتاده که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی آن را نکته منفی‌ تلقی نمی کنند، چرا که شکرالله حاجی وند مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی  طی بیاناتی بیان کرد: درسال گذشته همه محصولی که تولید شده و در انبارها ذخیره شده بود صادر شد.

روند کاهشی صادرات پسته

بنابراین بر اساس این اظهارات امسال با روند کاهشی در صادرات پسته مواجه بودیم که البته به طور معمول تجارت خارجی این محصول پس از برداشت آن یعنی در نیمه دوم جان می‌گیرد.

بر پایه اظهارات وی، براساس ارزیابی‌های صورت گرفته صادرات پسته در نیمه دوم امسال تقویت خواهد شد و روند رو به رشدی را نسبت به نیمه اول خواهد داشت.

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی معتقد است که به دلیل برخی شرایط اقلیمی به وجود آمده درصد پوکی پسته در برخی مناطق بیش از گذشته خواهد شد که در برآوردها و پیش‌بینی‌های صورت گرفته از میزان تولید این محصول باغی ارزآور اثرگذار خواهد بود، اما میزان تولید امسال از پارسال و حتی برآورد اولیه ۲۲۵ هزار تنی صورت گرفته بیشتر خواهد شد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کاهش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و ارز آور از جمله پتروشیمی

کاهش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و ارز آور از جمله پتروشیمی

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران از کاهش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و ارزآور خبر ...