خانه » اخبار جهان » عربستان برای افزایش سهم خود در بازار عراق خیز بلند برداشته است
عربستان برای افزایش سهم خود در بازار عراق خیز بلند برداشته است
عربستان برای افزایش سهم خود در بازار عراق خیز بلند برداشته است

عربستان برای افزایش سهم خود در بازار عراق خیز بلند برداشته است

طبق اظهارات رئیس میز عراق در سازمان توسعه تجارت، به نظر می‌رسد عربستان برای افزایش سهم خود در بازار عراق خیز بلند برداشته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، ابراهیم رضا زاده در ارتباط با اقدام اخیر عراق مبنی بر افزایش ۴۰ درصدی تعرفه گمرکی لبنیات ایران بیان داشت: در عراق قانونی مبنی بر حمایت از تولیدکننده وجود دارد که بر اساس آن کارخانه‌های این کشور در هر زمینه به خودکفایی برسند، می‌توانند از دولت درخواست کنند که واردات آن کالا ممنوع شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس دولت عراق به شرط آنکه توقف واردات کالاها تاثیری بر روی قیمت مصرف‌کننده نگذارد، اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

رایزن تجاری سابق ایران در عراق در پاسخ به این سوال که به نظر می ‌رسد موضوع افزایش تعرفه‌ های گمرکی تنها به ایران محدود شده و این نوع سخت‌گیری‌ ها در ارتباط با کشورهای دیگری مانند کشورهای عربی یا ترکیه و سایر کشورها لحاظ نمی‌شود، یادآور شد: در سال ۲۰۱۷ عراق این گونه اعلام کرد که توافق ‌نامه‌ ای که با کشورهای عربی داشته و به موجب آن تعرفه گمرکی از این کشورها دریافت نمی‌شد را تعلیق کرده است.

بازار عراق آماده بهره برداری

بر همین اساس به نظر می ‌رسد که از این کشورها هم تعرفه گمرکی دریافت می ‌شود مگر آنکه در این زمینه توافقات جدیدی میان کشورها انجام شده و رسانه‌ ای نشده باشد.

رضا زاده همچنین تصریح کرد: حتی این احتمال وجود دارد که عراق به منظور توانمندسازی شرکت‌های این کشور برای چند سال حتی به قیمت افزایش بهای لبنیات بحث واردات آن را محدود کرده باشد.

رئیس میزعراق سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در این زمینه رد پای عربستان وجود داشته و از سوی عربستان، عراق تشویق به سختگیری درباره ایران شده باشد؟ عنوان کرد: پیش از این هم در بخش لبنیات بخش قابل توجهی از بازار عراق در دست عربستان بود و به خصوص در حوزه شیر بیشترین صادرات به عراق را عربستان داشت. همچنین بخشی از این بازار نیز در دست کویت بود.

وی ادامه داد: اما چندی پیش در اواخر مهرماه و اوایل آبان ماه نمایشگاهی در کشور عراق برپا بود که در این نمایشگاه شاهد بودیم کشورعربستان حضوری جدی داشته و شاید حدود ۶۰ شرکت عرب در این نمایشگاه حضور داشتند. بر این اساس به نظر می‌رسد عربستان خیز بلندی برای به دست آوردن بازارعراق برداشته است.

رضازاده در عین حال یادآور شد: این کشور در ماه‌ های اخیر بازار قطر را هم از دست داده است. حال اگرچه از نظر حجم بازارعراق به مراتب بزرگتر از قطر محسوب می ‌شوند اما این گونه به نظر می‌رسد که عربستان برای به دست آوردن این بازار در تلاش است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تغییر سیاست‌های تجاری عراق در قبال تجار ایرانی نوعی تهدید جدی

تغییر سیاست‌های تجاری عراق در قبال تجار ایرانی نوعی تهدید جدی

برخلاف سال‌های اخیر که صادرات ایران به عراق با روند صعودی همراه بوده است، اکنون ...