خانه » سایر » اقتصاد دولتی ، رانت و مقاومت مدیران میانی عمده ترین عوامل ایجاد فساد
اقتصاد دولتی ، رانت و مقاومت مدیران میانی عمده ترین عوامل ایجاد فساد
اقتصاد دولتی ، رانت و مقاومت مدیران میانی عمده ترین عوامل ایجاد فساد

اقتصاد دولتی ، رانت و مقاومت مدیران میانی عمده ترین عوامل ایجاد فساد

بنا بر اظهارات یک کارشناس اقتصادی، اقتصاد دولتی ، رانت و مقاومت مدیران میانی برای خصوصی سازی عمده ترین عواملی است که سبب ایجاد فساد در اقتصاد می شود.

هادی حق شناس، با اشاره به بسترهای ایجاد فساد در اقتصاد ایران، بیان داشت: اصلی ترین نکته ای که می توان در خصوص فساد اقتصادی یا بسترهایی که موجب فساد اقتصادی در کشورهایی مشابه ما ایجاد می شود، می توان گفت این است که فعالیت های اقتصادی شفاف نیست یا قوانین و آیین نامه ها را طوری تنظمی کرده اند که شفافتی در آن ایجاد نمی شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، وی افزون کرد: یکی از مشکلات امروز نظام مالیاتی این است که به درستی مشخص نیست که مودیان مالیاتی چه میزان درآمد دارند.

اقتصاد دولتی از عوامل ایجاد فساد

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه یکی از دلایلی که دهک های پردرآمد در کشور شکل می گیرد،نبود بستر مناسب اخذ مالیات است که به تبع آن فشار مالیاتی بر دوش گروه های دیگر می افتد که مانع شفافیت اقتصادی می شود.

او با اشاره به اینکه بسیاری از بنگاههای اقتصادی بعد از اجرای قانون خصوصی سازی شفافیت کامل ندارند، عنوان کرد: مشخص نیست بنگاههایی که واگذار شده اند،دولتی هستند یا خصوصی هرچند با اعداد می توان گفت که بیشتر دولتی هستند.

حق شناس اضافه کرد: از میزان بودجه کل کشور که یک هزار و  ۲۰۰ میلیارد تومان است،سهم تولید ناخالص داخلی  یک ۱٫۶ هزار میلیارد تومان است که این رقم نشان می دهد بیش از ۸۰ درصد اقتصاد ایران در اختیار دولت است.

او گفت: بسیاری از شرکت هایی که در پیوست بودجه قرار گرفته اند،به بخش خصوصی واگذار شده اند یا آنکه ۲۰ درصد از سهام ممتاز آنها در اختیار دولت است، سهام ممتاز به این معنی است که انتخاب مدیران آنها توسط دولت انجام می شود، در نتیجه شفافیتی دراقتصاد وجود ندارد و این موضوع بستر فساد را فراهم کرده است.

 

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

متهم اصلی انزوای بخش خصوصی در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری دولتی است

متهم اصلی انزوای بخش خصوصی در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری دولتی است

بنا بر نتایج پژوهش یک نهاد رسمی در کشور، متهم اصلی انزوای بخش خصوصی در ...