خانه » بورس،ارز، سکه » ارسال پیش نویس لایحه بودجه همزمان با عبور قیمت دلار از مرز ۳۵ هزار ریال
ارسال پیش نویس لایحه بودجه همزمان با عبور قیمت دلار از مرز ۳۵ هزار ریال
ارسال پیش نویس لایحه بودجه همزمان با عبور قیمت دلار از مرز ۳۵ هزار ریال

ارسال پیش نویس لایحه بودجه همزمان با عبور قیمت دلار از مرز ۳۵ هزار ریال

ارسال پیش نویس لایحه بودجه سال آینده به دولت همزمان با عبور قیمت دلار مبادله ای از مرز ۳۵ هزار ریال، بر گمانه زنی فعالان اقتصادی درباره چشم انداز آتی نرخ این ارز افزوده است.

دولت یازدهم از زمان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دی ماه ۱۳۹۴ اعلام کرده است قصد دارد برنامه یکسان سازی ارز را اجرا کند؛ به این معنی که هیچ فاصله ای بین نرخ ارز دولتی و بازار نباشد تا به این وسیله ضمن حمایت از تولید داخلی در برابر واردات، فسادهای محتمل نیز به حداقل برسد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، با این حال و با گذشت نزدیک به ۲سال از وعده های مکرر دست اندرکاران، هنوز یکسان سازی ارز در کشور اجرا نشده است و بانک مرکزی ترجیح می دهد با یک شیب ملایم و متناسب با نرخ تورم و دیگر عوامل موثر در تعیین نرخ برابری دلار و ریال، فاصله قیمت ارز مبادله ای و آزاد را به حداقل ممکن برساند.

چشم انداز آتی نرخ ارز و ارسال پیش نویس لایحه بودجه

تلاش بانک مرکزی برای استقرار نظام یکسان سازی ارز در دهه های گذشته تجربه های شکست و پیروزی را توامان دارد؛ یکبار در دهه هفتاد خورشیدی که به دلایل متعددی از جمله بالا بودن بدهی های کوتاه مدت خارجی شکست سختی خورد اما با درس گرفتن از اشتباه گذشته از فرودین ۱۳۸۱ با موفقیت آن را مستقر کرد تا اینکه با اوج گیری تحریم های بین المللی و بانکی علیه کشورمان و لزوم صیانت از منابع ارزی در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱، بار دیگر نظام چند نرخی به اقتصاد ایران بازگشت.

نگاهی به نرخ مبادله ای دلار از ابتدای امسال تا نیمه آبان ماه امسال، نمای روشنی از حرکت نظام بانکی و اقتصاد ایران به سمت واقعی شدن نرخ ارز را نشان می دهد؛ دلار بانکی فروردین امسال را با نرخ ۳۲۴۲۰ ریال آغاز کرد و در پایان فصل بهار به ۳۲۴۹۵ ریال رسید یعنی در سه ماه تنها ۷۵ ریال افزایش داشت.

در نیمه نخست فصل پاییز بر شدت این افزایش قیمت دلار مبادله ای افزوده شد و اگرچه این فصل را با رقم ۳۳۶۰۵ ریال آغاز کرد اما در میانه آبان به ۳۵۰۵۷ ریال رسید؛ یعنی فقط در ۴۵ روز توانست ۱۴۵۲ ریال رشد کند.

با این اوصاف قیمت دلار بانکی از ابتدای امسال تاکنون ۲۶۳۷ ریال رشد کرده است؛ در حالی که پارسال در همین مدت (ابتدای فروردین تا نیمه آبان) ۱۵۵۵ ریال رشد کرده بود؛ یعنی اینکه رشد امسال نرخ دلار ۴۱ درصد بیشتر از پارسال بوده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سرایت نگرانی‌ها و التهابات از بابت افزایش قیمت دلار به بودجه سال 97

سرایت نگرانی‌ها و التهابات از بابت افزایش قیمت دلار به بودجه سال ۹۷

در ارتباط با نگرانی‌ها و التهاباتی که از بابت افزایش قیمت دلار در بازار به ...