خانه » اخبار جهان » ریسک‌ ژئوپلیتیک قیمت نفت را به بالاترین سطح خود در دو و نیم سال اخیر رساند
ریسک‌ ژئوپلیتیک قیمت نفت را به بالاترین سطح خود در دو و نیم سال اخیر رساند
ریسک‌ ژئوپلیتیک قیمت نفت را به بالاترین سطح خود در دو و نیم سال اخیر رساند

ریسک‌ ژئوپلیتیک قیمت نفت را به بالاترین سطح خود در دو و نیم سال اخیر رساند

دو ریسک‌ ژئوپلیتیک قیمت نفت برنت را به بالاترین سطح خود در دو و نیم سال اخیر رساند. اول اینکه موج دستگیری‌ها در خاندان سلطنتی سعودی، احتمال وقوع درگیری‌های داخلی در عربستان را افزایش داده است.

دومین مساله، پرتاب موشک‌های یمنی به خاک عربستان است که از سوی مقامات سعودی به ایران نسبت داده شد؛ موضوعی که احتمال وقوع درگیری‌ در منطقه را افزایش می‌دهد.

رشد بهای نفت هرچند خبر خوبی برای صادرکنندگان نفتی محسوب می‌شود، اما ادامه جهش‌های پرشتاب می‌تواند ریسک‌هایی را به همراه داشته باشد. اولین ریسک، تهدید پایداری بازار نفت است؛ چراکه با رشد قیمت‌ها احتمال بازگشت تولیدات نفت شیل و افزایش سطح عرضه تقویت می‌شود. موضوعی که می‌تواند روند افزایشی قیمت نفت را دچار گسست کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، دوم آنکه، اصلاحات اقتصادی اجباری در زمان افت قیمت‌ها و کاهش سهم نفت در بودجه کشورهای نفتی ممکن است با رشد قیمت نفت نیمه‌کاره رها شود و وابستگی این کشورها به نفت مجددا افزایش یابد.

ریسک آخر که می‌تواند از دو مورد قبلی پرمخاطره‌تر باشد، احتمال افزایش درگیری‌های منطقه‌ای است؛ چراکه با افزایش قیمت‌ها کشورهای منطقه هم پول بیشتری برای هزینه‌های نظامی خود دارند و هم اینکه ترغیب می‌شوند با تشدید تنش‌های منطقه قیمت نفت را بالا نگه دارند.

سایه ریسک‌ ژئوپلیتیک بر روی بازار نفت

قیمت نفت ۶۴ دلار شد. این خبری است که روز دوشنبه فضای رسانه‌ای دنیا را پوشش داد. اما هرچند رشد قیمت‌ها خوشحالی کشورهای تولیدکننده نفت را به دنبال دارد، همزمان آژیر خطر را نیز در این کشورها به صدا در‌می‌آورد. بهای نفت ظرف ۴ ماه گذشته بیش از ۴۲ درصد رشد کرده است، این رشد شدیدی است و در صورت تداوم می‌تواند فتیله تحولات دیگری را روشن کند.

در واقع با وجود حضور تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا، رشد قیمت نفت به معنای افزایش پتانسیل افت قیمت‌ها نیز هست؛ این یعنی خروج دوباره کنترل بازار نفت از دستان اوپک. اما این تنها ریسک بازاری رشد قیمت‌ها است. تهدیدهای نفت گران برای کشورهای منطقه ممکن است بسیار خطرناکتر از تهدیدهای بازاری آن باشد.

رشد قیمت نفت می‌تواند موجب رها شدن اصلاحات اقتصادی باشد که ظرف دو سال گذشته در کشورهای نفت‌خیز آغاز شده است، این یعنی وابستگی بیشتر به نفت و ادامه مسیری که سال‌ها است این کشورها طی کرده‌اند. اما رشد قیمت نفت به معنای بودجه بیشتر برای واردات تسلیحات نظامی نیز هست، این یعنی احتمال افزایش تنش‌ها در منطقه بیشتر می‌شود. اینها ریسک‌های احتمالی است که ممکن است به دنبال شوک قیمتی در بازار نفت رخ دهد؛ ریسک‌هایی که تحولات اخیر منطقه احتمال وقوع آنها را بیشتر می‌کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تقویت موقت طلا به عقیده تحلیلگران متوجه تنش‌های ژئوپلیتیک عربستان است

تقویت موقت طلا به عقیده تحلیلگران متوجه تنش‌های ژئوپلیتیک عربستان است

اونس فلز زرد ۱۰ دلار رشد کرد و به یک قدمی قیمت ۱۲۸۳ دلاری رسید. ...