خانه » اخبار جهان » جذب سرمایه‌گذاری نیازمند ثبات سیاسی و عملکرد دستگاه سیاسی کشور
جذب سرمایه‌گذاری نیازمند ثبات سیاسی و عملکرد دستگاه سیاسی کشور
جذب سرمایه‌گذاری نیازمند ثبات سیاسی و عملکرد دستگاه سیاسی کشور

جذب سرمایه‌گذاری نیازمند ثبات سیاسی و عملکرد دستگاه سیاسی کشور

بنا بر اعلام بانک جهانی طی گزارشی، سرمایه‌گذاران برای انتخاب کشور مطلوب خود برای سرمایه گذاری به عوامل مهمی توجه دارند . اولین مساله در جذب سرمایه‌گذاری ثبات سیاسی و عملکرد دستگاه سیاسی کشور در جهان است.

سرمایه‌گذاری خارجی کلید رشد اقتصادی و توسعه صنعتی در کشورهای در حال توسعه است زیرا به همراه خود انتقال تکنولوژی، انتقال مهارت‌های پیشرفته مدیریتی، افزایش دسترسی به بازارهای مالی خارجی، ایجاد تنوع در فرصت‌های تولیدی و صادراتی را می‌آورد. به همین دلیل رقابت بالایی برای جذب این سرمایه ها در میان کشورهای در حال توسعه وجود دارد. اما جذب سرمایه های خارجی از جنبه دیگری هم قابل بررسی است و ان تمایل سرمایه گذاران برای ورود به بازار یک کشور است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین،  بانک جهانی در گزارشی نوشت: سرمایه‌گذاران برای انتخاب کشور مطلوب خود برای سرمایه گذاری  به عوامل مهمی توجه دارند . اولین مساله ثبات سیاسی و عملکرد دستگاه سیاسی کشور در جهان است.

معمولا سرمایه گذاری در کشورهایی که در تقابل با سیاستهای حاکم بر جهان باشند بسیار کم اتفاق می افتد. از طرف دیگر سرمایه گذاران بازارهایی را انتخاب می کنند که صادرات محور باشد  و از نظر موقعیت استراتژیک و جغرافیایی امکان دسترسی به بازارهای دیگر را نیز فراهم کند. کشورهایی که هزینه تولید در انها پایین است، هزینه نیروی کار کم است ، بازار مصرف بزرگتری دارد و دارای منابع طبیعی به خصوص منابع انرژی بالایی است برای سرمایه گذاران خارجی جذابیت بیشتری دارد.

 نقش دولتها در جذب سرمایه‌گذاری خارجی

بانک جهانی با اشاره به این مطلب که سرمایه گذاران خارجی برای ظرفیت های موجود در یک کشور و سطح مهارت نیروهای فعال در ان بازار ارزش زیادی قایل هستند نوشت: زیر ساختهای یک کشور مانند پتانسیل های موجود در ان کشور اهمیت دارد. ولی موضوع با اهمیت تر، قوانینی است که برای سرمایه‌گذاران خارجی در کشور وضع می‌شود و از آنها و سرمایه‌هایشان در بازار حمایت می‌کند.

قوانینی که امکان و اجازه توسعه فعالیت سرمایه گذاری و حضور قدرتمند در بخش های مختلف اقتصادی را فراهم می‌کند. از طرف دیگر دسترسی به اطلاعات مالی و اقتصادی کشور که تنها از طریق دولت امکان‌پذیر است، امکان برقراری ارتباط با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان داخلی و امکان دسترسی به بازارهای صادراتی از مهمترین مسایل مد نظر سرمایه‌گذاران خارجی برای انتخاب یک بازار است.

نکته جالب این است که ۶۴ درصد از سرمایه‌گذاران خارجی اعلام کردند در صورت سرمایه‌گذاری دریک کشور در حال توسعه ، سود حاصل از این سرمایه‌گذاری را هم در بخش‌های دیگر و پروژه‌های دیگر در همان کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند. به همین دلیل است که حمایت دولت ازآنها و امکان برقراری رابطه سازنده با فعالان اقتصادی داخلی برایشان اهمیت ویژه‌ای دارد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اعلام بودجه ۷ هزارمیلیارد تومانی دولت برای فقرا در سال ۹۷

اعلام بودجه ۷ هزارمیلیارد تومانی دولت برای فقرا در سال ۹۷

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه وبودجه ضمن اعلام بودجه ۷ هزارمیلیارد تومانی دولت برای فقرا ...