خانه » اخبار جهان » مشکل جدی در ورود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران با لیست سیاه FATF
مشکل جدی در ورود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران با لیست سیاه FATF
مشکل جدی در ورود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران با لیست سیاه FATF

مشکل جدی در ورود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران با لیست سیاه FATF

درصورتی که ایران به صورت کامل از لیست سیاه سازمان FATF خارج نشود در توسعه همکاری های بانکی و اقتصادی خود با سایر کشورها و همچنین ورود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران مشکل جدی خواهد داشت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایران،  درحالی که سه ماه تا پایان مهلت تعیین شده از سوی FATF یا گروه ویژه اقدام مالی (Financial Action Task Force – FATF) باقی مانده است، مقامات ایرانی با تصویب قوانین و مقررات جدید و تکمیل و به روزرسانی برخی از آنها راه خروج کامل ایران از لیست سیاه این سازمان بین دولتی را فراهم کرده‌اند.

اصلاحیه دستورالعمل اجرایی ضوابط  ناظر بر ارز‏‏، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام همراه مسافر که روز گذشته از سوی بانک مرکزی برای اجرا ابلاغ شده است، در زمره تازه‌ترین اقدامات کشورمان برای رفع موانع خروج ایران از لیست سیاه این سازمان بین‌المللی به شمار می‌رود.

خروج کامل ایران از لیست سیاه سازمان FATF

در اصلاحیه جدید یک ماده به عنوان ماده ۱۹ به این دستورالعمل افزوده شده  که امکان پیگیری ورود و خروج ارز کمتر از ۱۰ هزار یورو  و در مواردی  ظن پولشویی یا تأمین مالی تروریسم یا دیگر جرایم را برای دستگاه قضایی  فراهم کرده است.

FATF یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ به ابتکار کشورهای عضو گروه جی ۷ تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پولشویی و تروریسم در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به کشورهای مشکوک می‌روند احتیاط کنند.

این سازمان بین دولتی هم اکنون ۳۷ عضو شامل ۳۵ کشور و دو اتحادیه (اروپا و شورای همکاری خلیج فارس) دارد و ۱۹۸ کشور دنیا پذیرفته‌اند که مقررات این سازمان را اجرا کنند. از نظر این سازمان کشورها به چهاردسته رتبه‌بندی می‌شوند. ابتدا کشورهایی که مقررات FATF را به صورت کامل اجرا می‌کنند و تعداد آنها بسیار کم است.

دسته دیگرکشورهایی هستند که مقررات را به صورت ناقص اجرا می‌کنند. گروه سوم کشورهایی را شامل می‌شود که مقررات FATF را کامل اجرا نمی‌کنند ولی میزان آن‌ در حد قابل قبولی است و گروه آخرکه همان لیست سیاه را تشکیل می‌دهد، کشورهایی را در بر می‌گیرد که مطلقاً مقررات FATF را اجرا نمی‌کنند که ایران در این گروه قرار داشت.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پرداخت 6 میلیون دلار برای بستن پرونده سیاسی شده پولشویی

پرداخت ۶ میلیون دلار برای بستن پرونده سیاسی شده پولشویی

یک گروه شرکت‌های روسی توافق کردند حدود ۶ میلیون دلار پرداخت کنند تا پرونده سیاسی ...