خانه » اخبار جهان » پایبندی بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده نفت به توافق برای کاهش تولید
پایبندی بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده نفت به توافق برای کاهش تولید
پایبندی بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده نفت به توافق برای کاهش تولید

پایبندی بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده نفت به توافق برای کاهش تولید

پایبندی بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده نفت به توافق برای کاهش تولید، این روزها به پشتوانه محکمی برای تمدید مجدد توافق و همچنین رشد قیمت نفت بدل شده است.

این در حالی است که فقط برخی از این کشورها آن هم به‌دلیل فشار اقتصادی ناشی از افت قیمت نفت، به توافق پایبند بوده‌اند و دیگر کشورهای حاضر در این ائتلاف در بیشترین سطح توان خود به تولید پرداخته‌اند. در واقع برخی از کشورهای پایبند به توافق به‌دلیل مشکلات مالی توانایی رشد تولید را نداشته یا حتی با افت ناخواسته تولید در میادین نفتی خود نیز مواجه شده‌اند.

پایبندی بی‌سابقه کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به طرح کاهش تولید در حالی تبدیل به پشتوانه‌ای قوی برای تمدید دو باره این طرح تا انتهای سال ۲۰۱۸ شده است در اینجا سه دلیل اصلی پایبندی به توافق کاهش تولید را بررسی کرد.

طبق این بررسی کاهش تولید واقعی یا خودخواسته مطابق سطح تعهد شده در توافق، کاهش تولید درپی ناتوانی اقتصادی و فنی برای رشد تولید و کاهش تولید طبیعی، سه دلیل عمده پایبندی بی‌سابقه به طرح کاهش تولید بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، براین اساس عربستان سعودی و روسیه دو کشوری هستند که بیشترین کاهش واقعی تولید را برای کاهش عرضه نفت به بازار جهانی داشته‌اند.

با این حال به نظر می‌رسد در سال ۲۰۱۸ راه سخت‌تری پیش روی آنها قرار داشته باشد زیرا افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان خارج از ائتلاف در کنار کاهش تولید برای دومین سال پیاپی، ماموریتی دشوار برای کشورهای تولیدکننده نفت خواهد بود.

نتایج پایبندی کشورهای تولیدکننده نفت به توافق کاهش تولید

سیگنال‌ها از تصمیم‌گیری برای افزایش دوره کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ در نشست عادی اوپک در انتهای ماه جاری میلادی، در حالی در روزهای اخیر قوی‌تر از هر زمان دیگری شده که پایبندی به کاهش تولید در ۹ ماه گذشته ۱۰۲ درصد عنوان شده است. این را الکساندر نواک، وزیر نفت روسیه اعلام کرده است.

اولین تولیدکننده بزرگ نفت خام در دنیا در حالی همکاری تاثیرگذاری با اوپک در زمینه کاهش تولید داشته است که از گسترش آن تا پایان سال ۲۰۱۸ نیز حمایت می‌کند.

به گفته نواک پایبندی کشورهای اوپک به کاهش تولید در ۹ ماه گذشته ۱۰۰ درصدی بوده و کشورهای غیرعضو اوپک نیز ۱۰۶ درصد به تعهدات خود در محدودیت تولید پایبند بوده‌اند.این سطح از پایبندی در حالی از سوی کارشناسان بی‌سابقه عنوان می‌شود که تخلف از تصمیمات اتخاذ شده در اوپک با هیچ گونه اقدام تنبیهی از سوی دیگر اعضای این سازمان مواجه نخواهد شد.

با این حال شرایط اقتصادی خاص کشورهای عضو اوپک و کاهش چشمگیر قیمت نفت خام باعث شد تا پایبندی آنها به توافقی که در نوامبر سال ۲۰۱۶ بر سر کاهش تولید به وجود آمد، بیش از هر زمان دیگری باشد.

توافق کاهش تولید در سال گذشته میلادی پس از ۸ سال در اوپک شکل گرفت و تعدادی از کشورهای تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک را نیز که به مشکلاتی مشابه دچار بودند، با خود همراه کرد تا به واسطه اجرای این طرح، سطح ذخایر جهانی نفت خام کاهش یابد و به میانگین پنج سال گذشته نزدیک شود. با این حال نمی‌توان از نقش پررنگی که عربستان سعودی و روسیه در تاثیرگذاری بر کاهش تولید و رشد قیمت‌ها داشته‌اند، چشم پوشید.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش پیش بینی اوپک از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸

افزایش پیش بینی اوپک از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸

اوپک برآورد خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ را افزایش داده؛ در ...