خانه » اخبار جهان » ثبت سومین هفته کاهشی برای اونس طلا در بازار جهانی این فلز
ثبت سومین هفته کاهشی برای اونس طلا در بازار جهانی این فلز
ثبت سومین هفته کاهشی برای اونس طلا در بازار جهانی این فلز

ثبت سومین هفته کاهشی برای اونس طلا در بازار جهانی این فلز

اونس طلا سومین هفته متوالی کاهشی خود را نیز ثبت کرد. طلا هفته پر فراز و نشیبی را سپری کرد به طوری که میانه روز پنج‌شنبه تا مرز ۱۲۸۴ دلاری بالا رفت اما روز جمعه به کمینه ۱۲۶۵ دلاری سقوط کرد.

رشد نامحسوس شاخص دلار در هفته گذشته، معلول مقاومت این ارز در دو جبهه بود. دلار در جبهه اول برای بقا در صدر جدول قدرت ارزی در برابر یورو، پوند و ین می‌جنگید و در جبهه ثانی به منظور حفظ روند صعودی، حتی با ثبت رشد ناچیز ۰۲/ ۰ درصدی. جهت عقربه بازار‌ جهانی در هفته‌ای که گذشت، تحت‌تاثیر ۴ نیروی محرکه مشخص شد. نیروی اول با گزارش وضعیت ذخایر نفتی آمریکا پدید آمد.

این گزارش از کاهش شدید این ذخایر حکایت داشت و پیروزی تبانی اوپک و عربستان در راستای کاهش عرضه نفت خام را با رشد ۱/ ۱ دلاری قیمت هر بشکه نفت خام به‌دنبال آورد.

ادامه کاهش قیمت اونس طلا

نیروی محرکه دوم تحت‌تاثیر تصمیم بانک انگلستان برای اتمام یک دهه کاهش نرخ بهره، با افزایش این نرخ از ۲۵/ ۰ درصد به ۵/ ۰ درصد در روز پنج‌شنبه شکل گرفت. این تصمیم دیرهنگام به علت همزمانی با تورم ۳ درصدی که یک درصد از نرخ هدف بیشتر است، آن‌طور که باید پوند استرلینگ را تقویت نکرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، نیروی سوم نیز به تغییرات بانکی مربوط است. انتقال فرمان پولی آمریکا از یک دموکرات به یک جمهوری‌خواه میانه رو توانست خوش‌بینی اندکی نسبت به آینده دلار در میان سرمایه‌گذاران ایجاد کند و جلوی تضعیف شاخص دلار را موقتا بگیرد.

به عقیده برخی از کارشناسان، اگر انتخاب جروم پاول بر اونس طلا فشار وارد نمی‌کرد، ممکن بود دلار هفته خطی خود را با یک هفته کاهشی معاوضه کند. نیروی محرکه آخر با رشد ۲۹ درصدی پدیده نوظهور دیجیتالی یعنی بیت‌کوین (بر حسب دلار) ظرف هفته گذشته، تولید شد.

شیوع بیت‌کوین علاوه بر توان تغییر آینده ارزی، قدرت کاهش ارزش ذخایر امنی مانند طلا را نیز دارد. قیمت بیت‌کوین که تا ساعت ۱۷ روز گذشته ۷۵۸۵ دلار ثبت شده بود، در صورت تداوم رشد، اونس طلا را به عقب خواهد راند.

 

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

قیمت طلا در معاملات روز جاری بازارهای جهانی اندکی افزایش یافت

قیمت طلا در معاملات روز جاری بازارهای جهانی اندکی افزایش یافت

قیمت طلا در معاملات روز پنجشنبه که دلار با تردیدها نسبت به نتیجه مذاکرات آمریکا ...