خانه » اخبار جهان » توسعه مناسبات تجاری ایران و اروپا این بار از کانال کشور بلژیک
توسعه مناسبات تجاری ایران و اروپا این بار از کانال کشور بلژیک
توسعه مناسبات تجاری ایران و اروپا این بار از کانال کشور بلژیک

توسعه مناسبات تجاری ایران و اروپا این بار از کانال کشور بلژیک

توسعه مناسبات تجاری ایران و اروپا این بار از کانال کشور بلژیک دنبال می‌شود. کشوری که به گفته کارشناسان می‌تواند اقتصاد مکمل ایران باشد و در بسیاری از بخش‌ها امکان همکاری‌های مشترک دو طرف وجود دارد.

پیش از این، در تیرماه سال جاری، هیاتی از ایران عازم بروکسل شد و این بار، بخش‌خصوصی ایران میزبان هیات بلژیکی است. رئیس پارلمان بخش‌خصوصی، در دیداری که روز گذشته با سفیر بلژیک در تهران و رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی بلژیک داشت، فهرستی از زمینه های همکاری دو کشور را برای توسعه مناسبات تجاری روی میز مذاکره گذاشت و درخواست‌های تجار ایرانی را برای گسترش روابط دو کشور مطرح کرد.

در مقابل مقامات بلژیکی نیز ضمن تاکید بر حمایت از برجام، پاسخ‌های خود را به درخواست طرف ایرانی ارائه دادند. غلامحسین شافعی از صنایع دارویی، پزشکی، خودروسازی، لوازم بهداشتی، ‌مواد معدنی، آهن، فولاد، نفت، گاز و پتروشیمی به‌عنوان زمینه‌های مناسب برای همکاری مشترک یاد کرد. همچنین مشارکت بلژیکی‌ها در پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی و بخش انرژی‌های تجدیدپذیر نیز از دیگر موارد موردنظر شافعی بود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، از سوی دیگر به اعتقاد او تمرکز اقتصاد بلژیک بر صنایع کوچک و متوسط نیز راهی دیگر را برای همکاری با ایران می‌گشاید. چراکه در ایران نیز تعداد زیادی از این شرکت‌ها وجود دارد و می‌تواند زمینه‌ساز توسعه مراودات تجاری باشد. استفاده از تکنولوژی بلژیک در راستای بهسازی و نوسازی صنایع ایران هم در نشست روز گذشته مورد تاکید قرار گرفت.

توسعه مناسبات تجاری ایران و اروپا

برقراری روابط بانکی، تسهیل در صدور ویزا، تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و بلژیک و اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های امضا شده بین دو طرف نیز درخواست طرف ایرانی از بلژیکی‌ها بود که بر این اساس، مقامات بلژیکی موافقت خود را با اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های دوجانبه اعلام کردند و پیشنهاد دادند که می‌توان با بخش‌بندی کردن این تفاهم‌نامه‌ها، آنها را اجرایی کرد.

در زمینه صدور ویزا نیز سفیر بلژیک در ایران به اقداماتی که قرار است موجب تسریع صدور ویزا شود اشاره کرد. همچنین او درخصوص مراودات بانکی پیشنهاد داد که وزیر اقتصاد ایران به بلژیک سفر کند و با مقامات بانکی این کشور به مذاکره بپردازد. البته این دیپلمات بلژیکی این را هم گفت که نمی‌توان بانک‌ها را به پیروی کردن از یک رویه اجبار کرد.

دو کشور ایران و بلژیک برای توسعه همکاری‌های دوجانبه اقداماتی را نیز انجام داده‌اند که از جمله آنها می‌توان به راه‌اندازی خط مستقیم هوایی تهران – بروکسل تیرماه ۱۳۹۶، توسعه روابط صنعتی در زمینه خودرو (شرکت پانچ بلژیک فاز عملیاتی طرح سرمایه‌گذاری گیربکس اتوماتیک را در سال ۲۰۱۷ در زنجان شروع کرد)، توافق شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با مدیر عامل صندوق سرمایه‌گذاری فلندرس برای سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌ها، بانک‌ها و بیمه‌های اروپایی در صنعت پتروشیمی ایران ( ۱۴تیر ماه۹۶)، سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع غذایی و قهوه و شکلات و توافق با شرکت بلژیکی FIB در زمینه فولاد و صنایع وابسته اشاره کرد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*