خانه » اخبار جهان » برگزاری جلسات نفتی مشترک بین دو کشور ایران و عراق برای نفت کرکوک
برگزاری جلسات نفتی مشترک بین دو کشور ایران و عراق برای نفت کرکوک
برگزاری جلسات نفتی مشترک بین دو کشور ایران و عراق برای نفت کرکوک

برگزاری جلسات نفتی مشترک بین دو کشور ایران و عراق برای نفت کرکوک

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با تاکید بر اهمیت همکاری نفتی بین ایران و عراق، از برگزاری جلسات نفتی مشترک بین دو کشور خبر داد و اظهار داشت: این طرح در حال بررسی است که چنانچه عراق با کردستان به نتیجه نرسد، نفت کرکوک از مسیری غیر از بندر جیحان منتقل شود. به عبارت دیگر عراق مذاکراتی را با ایران برای انتقال خط لوله مذکور آغاز کرده است.

حمید حسینی با بیان اینکه ایران و عراق در بازار جهانی نفت رقیب یکدیگر هستند، بیان کرد: با وجود این موضوع این دو کشور می‌توانند در زمینه‌های نفتی باهم همکاری کنند. ظرفیت و پتانسیل نفتی عراق بسیار بالا است قرار گرفتن عمده میادین این کشور در خشکی حسن عراق محسوب می‌شود، درحالی که اکثر میادین نفتی اران در دریا قرار دارد و هزینه سرمایه گذاری در میادین نفتی ایران بسیار بالا است.

جلسات نفتی مشترک برای نفت کرکوک

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی با اشاره به میادین مشترک نفتی ایران و عراق  در منطقه خوزستان، گفت:  میادین نفتی زیادی مانند آزادگان، یادآوران و یاران بین ایران و جنوب عراق مشترک است. یکی از راه های توسعه این میادین که هم به نفع ایران و هم به نفع عراق خواهد بود این است که دو کشور برای توسعه این میادین با یکدیگر توافق کرده و توسعه این میادین را به یک شرکت سوم واگذار کنند.

این کارشناس و فعال حوزه انرژی ادامه داد: در شرایطی که توسعه میادین مشترک ایران و عراق به یک کمپانی واگذار شود، نه تنها هزینه‌های دوباره کاری نخواهیم داشت بلکه رقابت‌های منفی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم از بین می رود و دو کشور می توانند برای فروش محموله با یکدیگر همکاری کنند.

حسینی با اشاره به روابط نفتی بین ایران و عراق تصریح کرد: متاسفانه در سال‌هایی که روابط اقتصادی بین ایران و عراق توسعه یافت نتوانستیم با بخش نفت عراق ارتباط برقرار کنیم. حتی صادرات فرآورده به این کشور هم به شرکت کهربا بوده که وابسته به وزارت برق عراق و برای نیروگاه های این کشور است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تفاهم‌نامه همکاری معاونت علمی و مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی

تفاهم‌نامه همکاری معاونت علمی و مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی

تفاهم‌نامه همکاری معاونت علمی و مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ...