خانه » عمومی اقتصاد » بی تاثیری رشد اقتصادی حاصل از نفت با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت
بی تاثیری رشد اقتصادی حاصل از نفت با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت
بی تاثیری رشد اقتصادی حاصل از نفت با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت

بی تاثیری رشد اقتصادی حاصل از نفت با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت

بنا بر پیش­بینی حیدر مستخدمین حسینی، با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت و کاهش قیمت های جهانی، رشد اقتصادی حاصل از نفت دیگر بر رشد اقتصادی کشور اثر مثبت ندارد و رشد اقتصادی امسال نسبت به سال گذشته کمتر خواهد بود.

حیدر مستخدمین حسینی، کارشناس اقتصادی با اشاره به عوامل تاثیرگذار در رشد اقتصادی بیان داشت: رشد اقتصادی امسال نسبت به سال گذشته کمتر خواهد بود.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از خبرآنلاین، وی افزون کرد: از آنجا که عمده رشد اقتصادی که در سال گذشته بدست آمد مربوط به نفت بود و نفت نیز چون سهمیه تولید و عرضه آن را از اوپک داریم و اوپک سقف ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه ای را در نظر گرفته، کشور ما در این سقف عمل کرده، لذا امسال نسبت به سال ۹۵ افزایش تولید و عرضه نفت نخواهیم داشت.

او یادآور شد: در نتیجه در حوزه نفت تقریبا برابر سال گذشته عمل خواهیم کرد و چون اقتصاد هنوز از رکود خارج نشده، نمی توان یک رشد اقتصادی را برای جمیع صنعت اقتصاد در نظر گرفت.

رشد اقتصادی حاصل از نفت با قیمت ثابت نفت بی معنی است

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: تنها برای صنایع بزرگ که از حمایت‌های ویژه دولت و نظام بانکی برخوردار هستند،می توان امیدوار بود که با رشد اقتصادی رو به رو شوند. اما در حوزه دیگر مانند صنایع بالا دستی و صنایع کوچک رشدی نخواهیم داشت.

وی درباره نوسانات نرخ ارز در ماههای اخیر نیز توضیح داد: نرخ ارز تنها تکیه گاه دولت برای ایجاد درآمد است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به منابع درآمدی دولت در بودجه اشاره کرد: درآمد نفتی با توجه به قیمت های امسال مشخص است،در حوزه مالیات هم فشارها برای اخذ مالیات- چه برای صنوف حقوق بگیر و چه برای صنایع بزرگ، متوسط و کوچک- وارد شده است، در حوزه خصوصی سازی نیز عملا درآمدی حاصل نشده،در نتیجه همه امیدها به سمت بازار ارز رفته است.

مستخدمین حسینی گفت: در نتیجه تنها مفری که برای دولت می ماند و می تواند، کسری بودجه جاری خود را از این محل تعدیل کند، ارز است. به همین ترتیب، نرخ ارز آگاهانه توسط بانک مرکزی و دولت افزایش پیدا کرده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اراده جدی در سقف تولید نفت و قیمت آن در بین اعضای اوپک وجود دارد

اراده جدی در سقف تولید نفت و قیمت آن در بین اعضای اوپک وجود دارد

بنا بر اظهارات سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اراده جدی در سقف تولید نفت و قیمت ...