خانه » بازرگانی » افزایش نرخ ارز را باید پذیرفت زیرا تورم بالاتر از کشورهای طرف تجاری بوده است
باید افزایش نرخ ارز را پذیرفت زیرا تورم بالاتر از کشورهای طرف تجاری بوده است
باید افزایش نرخ ارز را پذیرفت زیرا تورم بالاتر از کشورهای طرف تجاری بوده است

افزایش نرخ ارز را باید پذیرفت زیرا تورم بالاتر از کشورهای طرف تجاری بوده است

طبق اظهارات عضو اتاق بازرگانی ایران، باید افزایش نرخ ارز را بپذیریم چرا که در سال های گذشته تورم ما بالاتر از متوسط جهان و بالاتر از متوسط کشورهای طرف تجاری ما بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، پدرام سلطانی در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها درباره وضعیت نرخ ارز بیان داشت: درباره افزایش نرخ ارز باید بگویم که هم باید افزایش نرخ را بپذیریم چرا که در سال های گذشته تورم ما بالاتر از متوسط جهان و بالاتر از متوسط کشورهای طرف تجاری ما بوده است و این موضوع اثر خود را بر نرخ ارز ما گذاشته است و اگر هم تاکنون توانسته ایم نرخ ارز را پایین تر نگه داریم این کار با فروش نفت محقق شده است.

دلایل افزایش نرخ ارز

او افزون کرد: ولی از سوی دیگر ما خام فروش هستیم و افزایش نرخ ارز به صادرات ما کمک نمی کند اما فراموش نکنیم که تولید داخلی ما در معرض رقابت ناسالم با واردات و قاچاق قرار گرفته است در نتیجه اگر متعادل شدن نرخ ارز تاثیر چشمگیری بر صادرات نداشته باشد ولی در بحث واردات و قاچاق به نفع ما خواهد بود و به تولیدکنندگان داخلی که کالاهای مورد نیاز داخلی را تولید می کنند کمک می کند که در معرض رقابت ناسالم با کالاهای قاچاق و وارداتی قرار نگیرند.

سلطانی در پاسخ به این مساله که با توجه به اینکه ما قاچاق صادراتی هم داریم و افزایش نرخ ارز ممکن است به آن مساله لطمه بزند، یادآور شد: بله ما قاچاق صادراتی داریم و این قاچاق بیشتر در حوزه سوخت است و متاسفانه به بر باد رفتن سرمایه های ملی ما منجر می شود. همین ارز قاچاق صادراتی بدل به قاچاق واردات می شود و از آن سو نیز دچار مشکل می شویم.

عضو اتاق بازرگانی ایران درباره شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، ادامه داد: نحوه تعامل و کار با یکدیگر را به تدریج طرفین دولت و بخش خصوصی یاد گرفته اند. در ابتدا شاید خیلی این روند که به چه ترتیبی باید شورای گفت وگو کار کند و چه موضوعاتی مطرح شود مشخص نبود ولی به تدریج رو به پختگی می رود. اکنون نیز لازم است برای اینکه این جلسات مفید واقع شود ابتدا کار کارشناسی صورت بگیرد و بعد راهکارها و پیشنهادات مطرح شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

قیمت دلار آمریکا دوباره همان نرخی شد که برخی سوداگر می‌خواهند

قیمت دلار آمریکا دوباره همان نرخی شد که برخی سوداگر می‌خواهند

دوباره قیمت دلار آمریکا از مرز ۴۱۰۰ تومان گذشت؛ قیمت‌هایی که چند وقت پیش هم ...