خانه » بازرگانی » اثر کاهش ارزش پول رایج یک کشور بر رونق صنعت گردشگری
اثر کاهش ارزش پول رایج یک کشور بر رونق صنعت گردشگری
اثر کاهش ارزش پول رایج یک کشور بر رونق صنعت گردشگری

اثر کاهش ارزش پول رایج یک کشور بر رونق صنعت گردشگری

در صد سال اخیر و در نقاط مختلفی از دنیا، اثر کاهش ارزش پول رایج یک کشور در برابر ارزهای عمده جهانی بر رونق گردشگری آن کشور و افزایش سفر گردشگران خارجی به آن کشور پدیده‌ای است که تکرار شده است.

آخرین مثال این امر بریتانیا است که در پی رای مثبت مردم آن به جدایی از اتحادیه اروپا، ارزش پوند آن به‌طور چشمگیری در مقایسه با سایر ارزهای جهانی افت کرد. در پی این اتفاق، گردشگران خارجی که هزینه خدمات و کالاها در این کشور برایشان ارزان‌تر شده بود، از سفر به بریتانیا استقبال کردند و تعداد گردشگران ورودی به این منطقه در دو سال اخیر به‌شکل قابل توجهی افزایش یافت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، گزارش مستر کارت نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ تنها ۰۶/ ۱۹ میلیون گردشگر از لندن بازدید کردند و این شهر با کمتر از ۳۰۰ هزار گردشگر اختلاف، عنوان دومین شهر توریستی جهان را در این سال به‌خود اختصاص داد.

به‌رغم تبعات منفی اقتصادی که پس از برگزیت در انتظار بریتانیا است، کارشناسان رشد گردشگران ورودی به این کشور در پی کاهش نرخ پوند را با تعابیری همچون ارمغان برگزیت توصیف می‌کنند.

در ایران اما، صاحب‌نظران معتقدند نرخ ارزهای عمده خارجی پایین‌تر از میزانی است که باید باشد. تلاش دولت برای پایین نگه داشتن نرخ ارز نه‌تنها برای خود دولت هزینه دارد، بلکه تبعاتی منفی برای بسیاری از بخش‌های اقتصاد همچون صنایع صادراتی و البته گردشگری به دنبال داشته است.

این درحالی است که واقعی شدن نرخ ارز از یک طرف مساله سفر بی‌رویه ایرانیان به کشورهای خارجی را حل می‌کند و گردشگری داخلی را رونق می‌دهد و از طرف دیگر باعث اقبال بیشتر گردشگران خارجی برای سفر به ایران می‌شود.

تاثیر در صد سال اخیر و در نقاط مختلفی از دنیا، اثر کاهش ارزش پول رایج یک کشور در برابر ارزهای عمده جهانی بر رونق گردشگری آن کشور و افزایش سفر گردشگران خارجی به آن کشور پدیده‌ای است که تکرار شده است.

اثر کاهش ارزش پول رایجبر صنعت گردشگری

چنان که اشاره شد یکی از بخش‌های اقتصاد ایران که از حقیقی شدن نرخ ارز منتفع می‌شود، صنعت گردشگری است که در حال حاضر از دو جنبه از این مساله آسیب می‌بیند؛ نخست آنکه دولت با هزینه‌ای که صرف پایین نگه داشتن نرخ ارز می‌کند،

آسیب دوم این پدیده برای صنعت گردشگری ایران نیز تاثیری است که گردشگران خارجی از این موضوع می‌گیرند. دلار ارزان در ایران در واقع به‌معنای ریال گران در آن‌سوی مرزهای کشور است و این مساله یکی از انگیزه‌های اصلی گردشگران خارجی برای سفر به ایران، یعنی ارزان بودن سفر به ایران را از آنها می‌گیرد و توریسم کشور را دچار رکود می‌کند.

در همین خصوص یک اقتصاددان یاداور شد: کشور ما درگیر رکود اقتصادی است و یکی از راه‌های نجات این رکود، صنعت گردشگری است. باوجود مشکلاتی که گریبانگیر این حوزه در ایران است، نرخ غیرواقعی ارز نیز موجب تشدید مشکلات توریسم کشور شده است.

جعفر خیرخواهان با اشاره به هزینه کالا و خدمات در ایران افزود: مجموعه هزینه‌هایی که یک گردشگر برای کالاها و خدماتی که در سفر به یک کشور خارجی باید بپردازد، در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان پایین است و کشور با وجود نرخ غیرواقعی و پایین ارز، همچنان از این جاذبه گردشگری، یعنی ارزانی سفر برخوردار است.

با وجود ارزانی‌ها در ایران، سطح درآمد مردم ایران نیز متناسب با همین قیمت‌هاست و شاید به‌اندازه یک گردشگر خارجی این ارزانی از سوی مردم احساس نشود. بنابراین همین مساله موجب می‌شود که مردم به‌واسطه واقعی نبودن و پایین بودن نرخ ارز به سفرهای خارجی تشویق شوند و تراز گردشگری کشور لطمه بخورد.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*