خانه » اخبار جهان » کاهش احتمال ابقای یلن با نامه سه عضو فعال حزب جمهوری‌خواه به ترامپ
کاهش احتمال ابقای یلن با نامه سه عضو فعال حزب جمهوری‌خواه به ترامپ
کاهش احتمال ابقای یلن با نامه سه عضو فعال حزب جمهوری‌خواه به ترامپ

کاهش احتمال ابقای یلن با نامه سه عضو فعال حزب جمهوری‌خواه به ترامپ

جنت یلن، رئیس فعلی فدرال‌رزرو آمریکا، طبق آخرین اظهارات دونالد ترامپ در میان سه نامزد اصلی وی حاضر بود، اما نامه سه عضو فعال حزب جمهوری‌خواه به ترامپ احتمال ابقای یلن را به شدت کاهش داد.

جنت یلن در بین گزینه‌های سه‌گانه دونالد ترامپ کمرنگ شد. سه عضو با نفوذ حزب جمهوری‌خواه طی نامه رسمی خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستار انتخاب رئیس جدیدی برای فدرال‌رزرو شدند تا فشار‌ها علیه یلن افزایش یابد. از سوی دیگر نزدیکان ترامپ در کاخ سفید از تمایل تازه متولد شده او برای سپردن کرسی مهم‌ترین بانک مرکزی دنیا به جروم پاول خبر می‌دهند.

پاول که از سال ۲۰۱۲ عضو شورای سیاست‌گذاران این نهاد بانکی است، در زمین بازی انقباضی‌ها و انبساطی‌ها، میانه‌دار است و ریاست او به معنای گذار تدریجی از دوران انبساطی پسابحران به دوره جدید انقباضی است.

فلز زرد نیز با سلطه پاول آینده‌ای کمتر تاریک خواهد داشت. جان تیلور که آخرین برگ رو شده ترامپ بود، همچنان یکی از دو گزینه اصلی وی محسوب می‌شود.

احتمال کم از ابقای یلن

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، کارشناسان اقتصادی گذشته علمی او را تحسین می‌کنند اما اعتقاد شدیدا ضدتورمی و انقباضی او را برای اقتصاد کنونی آمریکا مناسب نمی‌دانند.

فدرال‌رزرو با حکمرانی تیلور نرخ بهره را بیش از پیش افزایش می‌دهد و بازار اونس طلا را با حمایت از دلار (کاهش تورم معنای تقویتی برای دلار به همراه دارد) به عقبگرد شدیدی رهنمون خواهد کرد. تحلیلگران، سناریوی فدرال‌رزرو را تاثیرگذارترین فاکتور هفته لقب داده‌ و هفته آینده را برای طلا با احتمال کاهش نسبی پیش‌بینی کرده‌اند.

افت ۴۹/ ۰ درصدی هفته گذشته طلا در بازار جهانی معلول تقویت ۳۰/ ۱ درصدی شاخص دلار بود. رشد دلار نسبت به سبد ارز‌های رایج باعث می‌شود مشتریان فلز زرد بهای بیشتری برای خرید این کالای گرانبها بپردازند، بنابراین طلا برای سرمایه‌گذاران گران‌تر آب می‌خورد و بالطبع، آنها را به سمت بازار‌های متکی بر سود دلاری سوق می‌دهد.

قانون نانوشته اما همیشگی رابطه معکوس طلا و دلار، این هفته نیز صادق بود تا بالا‌نشینی دلار، اونس فلز زرد را به حاشیه منفی بکشاند. پرچمداری دلار مدلول دو رانه اساسی بود؛ تقلیل گزینه‌های ریاست فدرال رزرو به نفع انقباض طلبان و گزارش‌های اقتصادی نیروزا به سود دلار.

گزینه‌های پنج‌گانه ترامپ برای تکیه بر کرسی ریاست فدرال‌رزرو در طول هفته گذشته به سه گزینه تقلیل یافت و پس از آن نیز گمانه‌زنی‌ها از حذف احتمالی یلن حکایت داشت. حذف یلن که در میان سه گزینه اصلی، انبساطی‌ترین بود، خبر از غلبه انقباضی‌ها می‌دهد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ادامه سقوط قیمت طلا در بازار جهانی این فلز گرانبها

ادامه سقوط شدید قیمت طلا در بازار جهانی این فلز گرانبها

در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی قیمت طلا تحت تاثیر قوی شدن ارزش دلار، به ...