خانه » اخبار جهان » پترودلار دهه ۱۹۷۰ در انتهای مسیر برای نفوذ آمریکا بر تجارت نفت دنیا
پترودلار دهه 1970 در انتهای مسیر برای نفوذ آمریکا بر تجارت نفت دنیا
پترودلار دهه ۱۹۷۰ در انتهای مسیر برای نفوذ آمریکا بر تجارت نفت دنیا

پترودلار دهه ۱۹۷۰ در انتهای مسیر برای نفوذ آمریکا بر تجارت نفت دنیا

پترودلار که در اوایل دهه ۱۹۷۰ برقرار شد، نفوذ آمریکا بر تجارت نفت را به مدت بیش از ۴۰ سال تضمین کرد اما اخیرا روشن شده که سلطه‌اش به تدریج رو به زوال است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل ریزش ارزش دلار، بدهی مربوط به جنگ ویتنام و هزینه داخلی بیش از حد از توافق برتون وودز که دلار را بر حسب قیمت طلا و ارزش ارزهای دیگر را بر حسب دلار تعیین می‌کرد، خارج شد.

این اقدامات که شوک نیسکون نام گرفت، آمریکا را با بدهی بالا و نقدینگی اندک مواجه کرد و بسیاری از متحدان کلیدی این کشور مانند انگلیس، فرانسه و آلمان این پرسش را مطرح کردند که آیا آمریکا در موقعیتش به عنوان رهبر اقتصاد جهانی مشروعیت دارد.

اوپک در مقابل پترودلار

در حالی که اقتصاد آمریکا دچار اُفت شدیدی شد، یک رویداد ژئوپلیتیکی دیگری به وقوع پیوست که روند سقوط آزاد اقتصاد این کشور را تشدید کرد.

در سال ۱۹۷۳ جنگ کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی قیمت‌های نفت را تحت فشار قرار داد و زمانی که آمریکا به کمک مالی و تسهیلاتی از این رژیم پرداخت، کشورهای عربی واکنش نشان دادند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در سال ۱۹۶۰ شکل گرفت و در قلب این سازمان کویت، ایران، لیبی، قطر، عربستان سعودی، عراق و امارات متحده عربی – کشورهایی که با دخالت آمریکا در جنگ ۲۰ روزه به شدت مخالف بودند – قرار داشتند.

به دنبال کمک‌های آمریکا به رژیم صهیونیستی، اوپک همه کسانی که تصور می‌ رفت به رژیم صهیونیستی کمک کرده‌اند شامل آمریکا، انگلیس، کانادا، ژاپن، هلند و بعدها آفریقای جنوبی و پرتغال را هدف تحریم نفتی قرار داد. قیمت نفت تا سال ۱۹۷۴، چهار برابر شد.

با موفقیت این تحریم و نقش جدید اوپک به عنوان یک نهاد تاثیرگذار بر قیمت نفت، عربستان سعودی به رهبر اوپک تبدیل شد.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای تقاضای قوی در هفته‌های آینده

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای تقاضای قوی در هفته‌های آینده

نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای تقاضای قوی در هفته‌های آینده ...