خانه » سایر » رشد ۱۰۱ درصدی وصولی منابع نفتی نسبت به دوره مشابه پارسال
رشد ۱۰۱ درصدی وصولی منابع نفتی نسبت به دوره مشابه پارسال
رشد ۱۰۱ درصدی وصولی منابع نفتی نسبت به دوره مشابه پارسال

رشد ۱۰۱ درصدی وصولی منابع نفتی نسبت به دوره مشابه پارسال

عملکرد بودجه دولت در پنج ماه نخست امسال حاکی از رشد ۱۰۱ درصدی وصولی منابع نفتی نسبت به دوره مشابه پارسال اتفاق افتاده است که سبب شده سهم آن از تامین مالی دولت نیز ۱۴ واحد افزایش یابد.

در پنج ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته عموم شاخص های بودجه ای دولت دوازدهم با افت مواجه شده اند که با توجه به افزایش وصولی های غیرنفتی به ویژه درآمدهای مالیاتی در ماه های آتی، انتظار بر این است این شاخص ها بهبود یابد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا،برای نمونه، نسبت کل درآمدهای غیرنفتی به کل منابع عمومی دولت در پنج ماه ابتدای امسال ۶۲ درصد بود در حالی که این نسبت در مدت مشابه پارسال ۷۶ درصد بوده است که کاهش ۱۴ درصدی را نشان می دهد. این شاخص در کل دولت یازدهم (۹۲ تا ۹۵) ۶۶ درصد برآورد شده در حالی که در دولت دهم ۵۴ درصد بوده است.

وضعیت شاخص وصولی منابع نفتی

در زمینه نسبت تملک دارایی های سرمایه ای به منابع نفت که سهم پروژه های عمرانی را از منابع نفتی نشان می دهد، این شاخص در پنج ماه نخست امسال ۱۴ درصد و در مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد بوده اما در کل دولت یازدهم و دولت دهم ۴۵ درصد برآورد شده است.

همچنین درباره نسبت مالیات ها به اعتبارات هزینه ای که نشان می دهد درآمدهای مالیاتی تا چه میزان توانسته اند هزینه های جاری دولت را پوشش دهند، باید گفت در پنج ماه نخست امسال این نسبت ۳۹ درصد بوده در حالی که در مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد، در کل دولت یازدهم ۴۶ درصد و در دولت دهم ۴۴ درصد برآورد شده است.

همچنین نسبت کسری تراز عملیاتی به تولید ناخالص داخلی در پنج ماه امسال به ۷ درصد رسیده است در حالی که پارسال در همین مدت این نسبت ۶ درصد، در کل دولت یازدهم ۴ درصد و در دولت دهم ۶ درصد بود.

 

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

جایگاه 76 ایران در رتبه بندی تولید ناخالص داخلی از میان 138 کشور

جایگاه ۷۶ ایران در رتبه بندی تولید ناخالص داخلی از میان ۱۳۸ کشور

تولید ناخالص داخلی در میان شاخص‌های اقتصاد کلان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا نه ...