خانه » اخبار جهان » رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه
رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه
رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه

رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه

با رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه، کابوس نفت ارزان برای دوره‌ای طولانی (Lower for Longer)، اندکی از شرکت‌های بزرگ نفت در دنیا فاصله گرفت و این گمانه را تقویت کرد که دوران نفت ارزان چندان طولانی نخواهد بود و رو به پایان است.

این کابوس اگرچه سود شرکت‌های بزرگ نفتی را در سال‌های گذشته کاهش داد اما آنها را در مقابل قیمت‌ ارزان واکسینه کرد، تا آنجا که می‌توان گفت مقاومت در برابر قیمت‌های ارزان بزرگترین دستاورد این شرکت‌ها در طول حدود ۲ سال ریزش قیمت نفت بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد دنیای اقتصاد، تغییر استراتژی متناسب با تغییر قیمت نفت، از درس‌های بزرگی بود که ریزش حدود سه سال قیمت نفت به شرکت‌های بین‌المللی نفتی آموخت. اما نگاهی به عملکرد شرکت‌های ملی نفت در کشورهای تولیدکننده طلای سیاه نشان می‌دهد دوران نفت ارزان در عملکرد آنها تغییر چشم‌گیری ایجاد نکرده است و ظاهرا آنها بدون آنکه درس چندانی از این دوران سخت گرفته‌ باشند، خود را برای تداوم این دوره نیز به اندازه کافی آماده نکرده‌اند.

اتمام نفت ارزان با ادامه افزایش قیمت هر بشکه نفت برنت

در حالی‌که ایجاد تغییرات ساختاری در نحوه مدیریت شرکت‌های مطرح نفتی از جمله راه‌های برون‌رفت آنها از شرایط دشوار نفت ارزان بود، به نظر می‌رسد ساختار خشک و دولتی در شرکت‌های نفتی که ملی هستند، مانع بزرگی بر سر راه آنها برای ایجاد تغییر بوده‌اند. عملکرد شرکت توتال و شرکت ملی نفت ایران در این زمینه می‌تواند مثال خوبی باشد.

شرکت توتال که اخیرا اعلام کرده توانسته است بالاترین درآمد را در بیش از دو سال گذشته داشته باشد، این رشد چشمگیر را مدیون ترکیبی از بهبود قیمت نفت خام و کاهش هزینه‌های عمیقی است که در دوران ریزش قیمت نفت تجربه کرده است.

توتال اگرچه انتظار دارد عدم تعادل بین عرضه و تقاضا که برای سه سال بر قیمت نفت فشار آورده است، در نهایت از بین برود اما در عین حال در نتیجه تحولات ساختاری که داشته است این آمادگی را نیز دارد که با نفت ۵۰ دلاری نیز سود کسب کند. پاتریک پویان، مدیر‌عامل توتال که به پادشاه کاهش هزینه‌ها نیز مشهور است، اخیرا به بلومبرگ گفته است: در حالی‌که وضعیت در حال بهبود است اما موجودی نفت خام در دنیا هنوز بالا است و بازار شکننده باقی خواهد ماند، بنابراین استراتژی توتال همچنان با تصور ادامه کاهش قیمت نفت تداوم خواهد داشت.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

احتمال عدم افزایش قیمت گریدهای نفتی سبک عربستان سعودی

احتمال عدم افزایش قیمت گریدهای نفتی سبک عربستان سعودی

پیش بینی می شود عربستان سعودی قیمت گریدهای نفتی سبک خود برای آسیا را در ...