خانه » بورس،ارز، سکه » نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز
نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز
نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

با شروع هفته شاهد بروز دو رفتار در بازار بودیم؛ اولی، کاهش محافظه کاری و قاطعیت بازارساز در تعیین قیمت ها و دومی، نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی.

در چنین روز متمایزی، دلار عمدتا تحت تاثیر رفتار دوم ۱۹ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۴ هزار و ۴۹ تومان رسید. در واقع، افزایش ابتدای هفته ارتباط چندانی با کاهش محافظه کاری بازارساز نداشت.

کنار گذاشتن احتیاط بازارساز دو نشانه مشهود داشت. روز شنبه، سیاست گذار قیمت دلار و یورو مبادله ای را متناسب با بازارهای جهانی تغییر داد و کمتر به حساسیت‌های بازار داخلی توجه کرد.

در اولین روز هفته، نرخ رسمی دلار ۳۰ تومان افزایش پیدا کرد و به بهای ۳هزار و ۴۷۸ تومان و ۹ ریال رسید. این قیمت حدودا ۹/ ۰درصد بالاتر از قیمت روز پنج شنبه بود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از دنیای اقتصاد، جالب آنجا است که آخرین عدد شاخص دلار  در بازارهای جهانی در هفته گذشته نیز حدود ۱/ ۱ درصد بالاتر از رقم بسته شده آن در روز چهارشنبه بود.

نوسان گیری معامله گران در بازار ارز

از سوی دیگر، در اولین روز هفته، یورو مبادله‌ای نزدیک به ۴۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی نرخ ۴هزار و ۳۹ تومان ایستاد. به این ترتیب، یورو نیز یک درصد افت قیمت را در ابتدای هفته تجربه کرد، حال آنکه در بازارهای جهانی نیز ۷/ ۱درصد کاهش را در ۲ روز انتهایی هفته به ثبت رسانده بود.

با توجه به این تغییر و تحولات می‌توان گفت که بانک مرکزی در اولین روز هفته قیمت‌های مبادله‌ای را تقریبا متناسب با بازارهای جهانی حرکت داد.

این در حالی بود که برخی از کارشناسان اذعان داشتند که در گذشته این نهاد با احتیاط بیشتری به نوسانات بازارهای جهانی واکنش نشان می‌داد، چرا که تصور می‌کرد، این گونه قیمت‌گذاری می‌تواند نوسانات بازار آزاد را تحت‌تاثیر قرار دهد.

نشانه دومی که در مورد کاهش احتیاط سیاست گذار وجود داشت، به میزان رشد دلار مبادله‌ای مربوط بود؛ در اولین روز هفته افزایش دلار به بیشترین مقدار در سال ۹۶ رسید. در واقع جسارت سیاست‌گذار موجب شد فاصله نرخ مبادله‌ای و بازار کاهش بیشتری را تجربه کند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تغییرات شاخص کل قیمت مصرف کننده برای مهرماه سال جاری

تغییرات شاخص کل قیمت مصرف کننده برای مهرماه سال جاری

بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران در مهرماه سال جاری تمامی بخش های زیر مجموعه ...