خانه » اخبار جهان » رقابت ایران و آمریکا در بازار پسته جهان و پیروزی در بازار پسته چین
رقابت ایران و آمریکا در بازار پسته جهان و پیروزی در بازار پسته چین
رقابت ایران و آمریکا در بازار پسته جهان و پیروزی در بازار پسته چین

رقابت ایران و آمریکا در بازار پسته جهان و پیروزی در بازار پسته چین

بی بی سی طی گزارشی از رقابت ایران و آمریکا در بازار پسته جهان نوشت: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود دست برتر در این زمینه را دارد و با تکیه به همین موقعیت توانست بازار پسته چین را از دست آمریکا خارج کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرگزاری دانشجو، تجارت بین المللی پسته از تنش‌ها در روابط بین ایران و آمریکا تاثیرات منفی غیرمنتظره‌ای گرفته است. صنعت جهانی پسته یک تجارت چند میلیارد دلاری است که با افزایش محبوبیت این محصول کشاورزی، ارزش آن رو به افزایش است.

ایران و آمریکا تجارت جهانی پسته را در انحصار خود دارند و در طی یک دهه گذشته مجموعا ۷۰ و ۸۰ درصد از تولید جهانی را در اختیار داشته اند. در طی ۴۰ سال گذشته، پسته کاران ایرانی با فشارهایی از ناحیه تحریم ها، تعرفه‌ها و محدودیت‌های اعمال شده بر دسترسی شان به ابزارهای مالی بین المللی مواجه بوده اند.

رقابت ایران و آمریکا در بازار پسته

هرچند پسته در فهرست محصولات تحریمی قرار نداشته، اما محدودیت‌ها در زمینه مبادلات بانکی ایران موجب شده تا پسته کاران ایرانی برای صدور محصولات خود با دشواری هایی مواجه باشند. این شرایط با انعقاد برجام در سال ۲۰۱۵ تغییر کرد. این توافق موجب لغو تحریم‌ها شد. بعد از تحریم ها، این تن‌ها صادرات نفت ایران نبود که با افزایش مواجه شد، بلکه میزان صادرات پسته ایران نیز افزایش یافت.

اما اکنون این روند رو به رشد ممکن است باز هم با چالش هایی مواجه شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه جاری میلادی از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد و به کنگره ۶۰ روز فرصت داد تا در مورد وضع مجدد تحریم‌ها علیه تهران تصمیم گیری کند.

به گفته حجت حسنی، معاون اتحادیه پسته ایران، لغو برجام و بازگشت تحریم‌ها می‌تواند به معنای بازگشت به دوران رقابت ناعادلانه و نابرابر باشد.

قدمت صنعت پسته ایران به هزاران سال قبل بر می‌گردد. اما کشت پسته در آمریکا از دهه ۱۹۳۰ آغاز شده است. کشت تجاری پسته در آمریکا بعد از حادثه گروگان گیری و قطع روابط دو کشور در آمریکا که با وضع تحریم‌ها علیه ایران همراه بود، شاهد رشد سریعی بود.

کد تخفیف