خانه » اخبار جهان » حرکت حلزونی یا مارپیچ بازار جهانی طلا در ۳۶ روز کاری گذشته
حرکت حلزونی یا مارپیچ بازار جهانی طلا در ۳۶ روز کاری گذشته
حرکت حلزونی یا مارپیچ بازار جهانی طلا در ۳۶ روز کاری گذشته

حرکت حلزونی یا مارپیچ بازار جهانی طلا در ۳۶ روز کاری گذشته

بازار جهانی طلا در ۳۶ روز کاری گذشته به‌گونه‌ای نوسان داشته که از سوی فعالان بازار به حرکت حلزونی یا مارپیچ تشبیه می‌شود. اصطلاح حرکت حلزونی زمانی به کار برده می‌شود که طی آن، مقادیر پارامتر مورد نظر در چرخه تکرار شونده‌‌ای حول یک محور یا یک مرکز نوسان دارند. در این وضعیت ریسک فعالیت و خرید و فروش‌ بالا می‌رود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادنیوز در بازار جهانی طلا سه گروه از معامله‌گران نشان داده‌اند در شرایط جزر و مد قیمت نیز می‌توانند سودگیری کنند. نحوه معامله‌گری این دسته به‌واسطه‌ مشابهت با نحوه صید برخی موجودات دریایی به نام آنان شهرت یافته است. دسته نخست وال‌ ‌ها بودند که با استفاده از قدرت نوسان‌سازی خود توانستند روند قیمتی مطلوب خود را ایجاد کرده یا همسو با نوسانات قیمتی ایجادشده حرکت کنند.

دسته دوم کوسه‌ها بودند که در موقع مناسب بر موج قیمتی سوار شده و پس از کسب سود از حلزون‌واره قیمت طلا خارج شدند. طی این بازه زمانی ورود و خروج این دسته از معامله‌گران سودجو حجم معاملات را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داد.

دسته سوم نیز ماهی‌ها یا معامله‌گران خرد ریسک‌پذیری بودند که در تطابق با روند حرکت معامله‌گران جریان‌ساز حرکت می‌کردند. این دسته با دنبال کردن مسیر حرکت معامله‌گران جریان‌ساز بازار طلا، مسیر سودآور بازار را پیدا کردند.

حرکت حلزونی در بازار طلای جهانی

بازار جهانی اونس طلا در طول ۳۰ روز گذشته از نا‌مشخص بودن روند قیمت‌های این فلز حکایت دارد. با دقت به روند تغییرات فلز زرد می‌توان بازار این فلز گرانبها را به دریایی تشبیه کرد که به شدت تحت تاثیر شرایط جوی است. باد‌های تند تحولات ارزی، سیاسی و اقتصادی، امواج متعدد کاهشی و افزایشی در این دریا پدید آورده‌اند. این امواج، معامله‌گران بی‌پشتوانه را که بسان ماهی‌های کوچک و تنها در این بازار نا‌امن فعالیت می‌کردند به بیرون از سطح دریا هدایت کرده است.

اما سه دسته توانستند با سواری گرفتن از امواج بازار و حتی شکل‌دهی به آنها از دل دریای توفانی سود صید کنند. وال‌ها دسته اصلی صیادان در این بازار بودند. در بازار جهانی، وال‌ها گروهی هستند که به واسطه قدرت اقتصادی، عظمت سیاسی و ضریب بالای نفوذشان در بازار جهانی، می‌توانند در بازار، روند دلخواهشان را تولید کنند یا حداقل همگام با روند‌های صحیح پیش بروند.

دسته دومی که از این دریای توفانی سود بردند به گروه کوسه‌ها معروف هستند. یک کوسه در موقع مناسب به سطح دریا می‌آید، روی موج مناسب سوار می‌شود، سود می‌گیرد و از سطح دریا خارج می‌شود. کوسه‌ها در این بازه توفانی، با ورود و خروج به موقع توانستند سود فراوانی به جیب بزنند.

ورود و خروج این دسته از معامله‌گران در این بازه زمانی، حجم معاملات بازار طلا را به شدت تغییر می‌داد تا حدی که ورود و خروج کوسه‌ها موجک‌های قیمت‌ساز تازه‌ای به سمت بازار گسیل می‌کرد؛ بنابراین معاملات سریع این گروه سودجو تاثیر متقابلی بر روند بازار ایجاد می‌کرد.

دسته سوم، ماهی‌های ریسک‌گریزی هستند که در پناه وال‌ها حرکت می‌کنند. این دسته ضمن تشخیص درست، با تبعیت از جریان‌سازان اصلی بازار جهانی، بدون ریسک‌پذیری، مسیر سودآور بازار را پیدا می‌کنند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تلاش فلز زرد برای خروج از محدوده خطر به بن‌بست خورده است

تلاش فلز زرد برای خروج از محدوده خطر به بن‌بست خورده است

با اینکه تلاش فلز زرد برای خروج از محدوده خطر تا عصر دیروز به بن‌بست ...