خانه » بازرگانی » جنگ لفظی بین محمود احمدی‌نژاد و سازمان خصوصی سازی کشور
جنگ لفظی بین محمود احمدی‌نژاد و سازمان خصوصی سازی
جنگ لفظی بین محمود احمدی‌نژاد و سازمان خصوصی سازی

جنگ لفظی بین محمود احمدی‌نژاد و سازمان خصوصی سازی کشور

اظهارات محمود احمدی‌نژاد : ما شرطی نذاشتیم که اگه سود حاصل بعد ١٠ سال نتوانست قیمت سهم رو پُر بکنه مابه‌التفاوت رو دولت بگیره… یا میتونه بگیره…نه! ما نمی‌تونیم با مصوبه امروز حقوق مردم که ١٠ سال قبل بهشون اختصاص داده شده اون حقوق رو از بین ببریم….

این جملات مهم‌ترین قسمت از اظهارات محمود احمدی‌نژاد،‌ رئیس‌جمهور سابق ایران، درباره سود سهام عدالت بود که در ابتدای ماه جاری در پایگاه اطلاع‌رسانی احمدی‌نژاد منتشر شد. البته احمدی‌نژاد در ادامه همان پیام ویدئویی نصایحی نیز درباره رعایت حقوق مردم و اجتناب از فشار روی مردم ارائه داد، اما به نظر می‌رسد این اظهار نظر جدید او درباره سود سهام عدالت را نیز می‌توان در کنار مجموعه‌ای از تکذیب‌های گذشته او درباره اقدامات خودش قرار داد؛ سخنانی که اگر نخواهیم آن را خلاف‌گویی بنامیم حداقل می‌توانیم فراموش‌کردن تصمیمات گذشته بخوانیم.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تجارت‌نیوز، در حالی که احمدی‌نژاد در پیام ویدئویی خود با همان ژست همیشگی از نگذاشتن شرطی برای پرداخت قیمت سهام توسط مردم سخن می‌گوید، متن صریح مصوبه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که ریاست آن را احمدی‌نژاد برعهده داشته حقیقت دیگری را نشان می‌دهد.

در تبصره سوم ماده ۶ این مصوبه که در تاریخ ٢٩ فروردین ١٣٨٨ به امضای دبیر شورای‌عالی وقت یعنی سیدشمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی دولت احمدی‌نژاد، رسیده، آمده است: درصورتی که در پایان دوره تقسیط، بهای سهام مورد واگذاری به‌طور کامل تسویه نشده باشد، خریداران مکلفند حداکثر ظرف مدت شش ماه رأسا نسبت به پرداخت بدهی و تسویه‌حساب سهام مورد خریداری اقدام کنند. در غیر این صورت سازمان خصوصی‌سازی به میزان مبلغ بدهی تسویه‌شده سهام مورد وثیقه را آزاد می‌کند و نسبت به وصول مطالبات خود از محل فروش سهام باقی‌مانده وفق مقررات اقدام خواهد کرد.

عجله محمود احمدی‌نژاد در پرداخت سود سهام عدالت پیش از انتخابات

به نظر می‌رسد عجله دولت احمدی‌نژاد در پرداخت سود سهام عدالت پیش از انتخابات سال ٨٨ باعث شده رئیس‌جمهور سابق مصوبه‌ای را که خود ناظر بر تصویب آن بوده و به امضای وزیر امور اقتصادی‌اش رسیده فراموش کند یا نخواهد به یاد بیاورد که سازمان خصوصی‌سازی را به چه چیزی مکلف کرده اما همین مصوبه نشان می‌دهد درواقع شرط اساسی پرداخت مابه‌التفاوت ارزش سهام و سود حاصل از آن توسط مردم را خودِ‌ محمود احمدی‌نژاد بر گردن سهام‌داران گذاشته است.

نگاهی به مصوبه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی نشان می‌دهد که شورای وقت نه‌تنها چنین شرطی برای سهام‌داران سهام عدالت گذاشته، بلکه آنان را مکلف به پرداخت این سود کرده است. تکلیفی که می‌توانست دردسرهای زیادی برای سهام‌داران ایجاد کند و در نهایت در سال ١٣٩۵ این واژه از قانون فوق حذف شده و جای خود را به می‌توانند داده است.

در واقع شدت عمل رئیس‌جمهور سابق در ستاندن مابه‌التفاوت ارزش سهام و سود حاصل در دولت جاری تلطیف یافته و اجبار پرداخت این تفاوت ارزش را از روی سهام‌داران برداشته است. از طرفی درحالی‌که محمود احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود از لزوم احقاق حقوق مردم سخن می‌گوید و اضافه می‌کند: می‌گن جمع‌آوریه، خب جمع‌آوری کنید… شرکتا نمی‌دن؟ بیخود نمی‌دن! برید بگیرید مال مردمه. بذارید رو هم تسویه کنید….

 

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

هدر رفتن صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در روند خصوصی سازی

هدر رفتن صد میلیارد دلار از سرمایه های ملت ایران در روند خصوصی سازی

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، ضمن انتقاد از روند خصوصی سازی ها در کشور ...