خانه » خودرو و حمل و نقل » صنعت خودروسازی کشور از فناوری روز دنیا عقب مانده است
صنعت خودروسازی کشور از فناوری روز دنیا عقب مانده است
صنعت خودروسازی کشور از فناوری روز دنیا عقب مانده است

صنعت خودروسازی کشور از فناوری روز دنیا عقب مانده است

با حذف هزینه کرد مهندسی، صنعت خودروسازی کشور از فناوری روز دنیا عقب مانده است. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از افکارنیوز، خوشبختانه در چندسال اخیر باوجود  ناآرامی های حاکم بر منطقه ،شاهدهیچ گونه تعارضی از سوی گروه های تکفیری یاکشورهای همسایه ،در سرزمینمان نبوده ایم و این موضوع نشان ازتوان دفاعیِ بالایی دارد که هر از چند گاهی در رزمایش های نظامی به نمایش گذاشته می شود.

اکنون قدرت نظامی ما علی رغم محدودیت هایی از جمله  تحریم ها ، محرمانه و غیرقابل دسترس بودن فناوری روز دنیا،  زبانزد خاص و عام بوده و حتی مورد حسرت بسیاری قرار گرفته است.

صاحب نظران براین باورند که پیشرفت چشمگیر ایران در زمینه دفاعی مدیون دانش فنی بالای به کار گرفته شده در طراحی موشک ها و تسلیحات نظامی است.

دلایل عقب ماندگی صنعت خودروسازی کشور

حال این سوال در اذهان عمومی پیش می آید که چرا کشوری همانند ایران که دارای بالاترین و بهترین توان نظامی _دفاعی وامنیتی در جهان است ، یک خودروی تمام داخل یا یک پلت فرم واحد و ملی برای معرفی یک برند ازتولید خود در دنیا ندارد؟

ابوالفضل روغنی رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران می‌گوید: اگر در صنعت خودروساز‌ی هم؛ همچون صنایع نظامی دست به تزریق تکنولوژی، سرمایه کافی ،تمرکز قوی و حمایت بی شائبه دست اندرکاران امر می‌زدیم، اکنون در بخش خودروی ملی موفق بودیم.

وی ادامه داد: البته ضعف موجود در بخش خصوصی نیز در این زمینه بی تاثیر نیست؛ چرا که این بخش دستخوش ملاحظات فرهنگی ،‌فکری و اجتماعی شده و همین امر مانع از دستیابی صنعت خودرو سازی به رشد ، بلوغ ، نوآوری و فناوری قوی شده است.

روغنی با اشاره به نقش تحریم‌ها و جنگ در عقب ماندگی بخش صنعت  گفت: در صنایع نظامی به علت درک صحیح وا‌صله از ضرورت مجهز بودن کشور به  امکانات مورد نیاز در این بخش ،به هر طریقی هزینه و همت لازم گمارده شدهِ و درنهایت نتیجه و موفقیت حاصل گشته است اما در باقی بخش‌ها از جمله صنایع خودرو‌سازی هنوز این اراده و تصمیم ،وجود ندارد.

رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران با تاکید بر وجود جوانان صاحب فن و دانش که  ظرفیت خوبی برای کشور محسوب می شوند،  افزود: خودرو سازان می‌توانند با بهره گیری از ظرفیت فوق و بستر سازی لازم ،حضور فعالانه ای در بازارهای  جهانی خودرو داشته و از این رو به  سهم اقتصادی بیشتری دست یابند تا این چنین با تشدید بازگشت سرمایه در صنعت خودروسازی روبرو نباشیم.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

میزان داخلی‌سازی در خودروهای چینی در سال ۹۷ باید به ۴۰ درصد برسد

میزان داخلی‌سازی در خودروهای چینی در سال ۹۷ باید به ۴۰ درصد برسد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه میزان داخلی‌سازی در خودروهای چینی در ...